Jak se stát sebevědomou podnikatelkou?

Chcete, aby Vám svět ležel u nohou, například jako dokonalé Coco Chanel? Myslíte si, že měla na růžích ustláno a úspěch přišel sám od sebe? Trošku Vás vyvedu z omylu. Právě ona měla velmi těžký začátek života, vyrůstala v sirotčinci a vydělávala si pouličním uměním. Již tehdy se ale ráda odlišovala oblečením a tak vznikly její první modely, které zanedlouho dobyly celý svět.

Svému snu a firmě dala ze sebe vše, a i proto byl a je její úspěch inspirací pro ženy na celém světě.

„Úspěchů zpravidla dosáhnou ti, kteří předem počítají i s tím, že udělají chybu.“ – Coco Chanel

Když začnete podnikat, po nějaké době už toužíte po viditelném úspěchu. Prvotní nadšení opadá, vášeň pohasíná a Vy se zamýšlíte, zda a co může být lepší. Chtěla byste víc… Zkusme se spolu zamyslet, jak Vám mohu pomoci.

Coco Chanel se stala vzorem žen po celém světě.

Coco Chanel se stala vzorem žen po celém světě.

 

Podívejme se na tři kroky v podnikání, které můžete udělat i Vy a které Vás mohou zbavit pochybností sama nad sebou a noční nespavosti, pramenící z pocitu selhání či nedostatečného úspěchu.

1) POROZUMĚNÍ

Když jste začínala podnikat, jistě jste si vypracovávala různé strategie. Finanční strategii, obchodní strategii, marketingovou strategii atp.  Pro úspěch v podnikání je ale potřeba více než jen strategie. Pro ženy je například naprostou nutností naslouchat své intuici, rozvíjet ji a také ji zapracovávat do svého obchodního modelu.

Proč jsem začala právě s porozuměním a intuicí?

Zkuste si položit pár základních otázek.

Znáte svou konkurenci? Rozumíte jí? Rozumíte svým zákazníkům? Dokážete jim nabídnout i to, co ještě nechtěli, či to, na co jen pomysleli?

 

První rada v rámci kroku POROZUMĚNÍ je:

a) Prozkoumejte řádně svou konkurenci. Projděte si jejich webové stránky, katalogy, pročtěte diskusní fóra, ptejte se, testujte. Hledejte její slabé a silné stránky, abyste jich mohla využít pro úpravu své obchodní či marketingové strategie.

Rada druhá, když jsme u toho POROZUMĚNÍ:

b) Prozkoumejte sama sebe a svůj produkt či služby. Ptejte se, v čem jste nejlepší a co byste mohla vylepšit, sepište si seznam svých plusů, toho co opravdu umíte, v čem jste jedinečná, nejlepší, jiná… Vypilujte to, co je skvělé, a snažte se opravit to, co skvělé není.

A jako bonus, rada třetí:

c) Použijte svou intuici a nabídněte zákazníkům splnění jejich snů a nejtajnějších přání… nebo se o to alespoň pokuste. Buďte s nimi v kontaktu, ptejte se, odpovídejte, dejte jim pocit důležitosti. Protože POROZUMĚNÍ je v tomto případě tou tajnou ingrediencí dokonalého receptu na úspěch.

Poznejte svou konkurenci. Vyhněte se jejich silným a využijte jejich slabé stránky.“ – Jack Trout, marketing guru

  2) POMOC

 I když jste silná žena, která se vypracovala z ničeho, občas na Vás může dolehnout potřeba se s někým podělit o to, co jste si všechno naložila na svá bedra. Jste zároveň výkonnou ředitelkou, obchodním zástupcem, skladníkem a uklízečkou, pro svou firmu dýcháte a znáte z paměti kompletní ceník služeb či produktů. To všechno je hodné obdivu, nicméně občas je k úspěchu třeba se prostě zastavit a kousek poodstoupit.

Tudíž ostych pryč, požádejte o POMOC odborníka.

V dnešní době je velmi moderní a především efektivní zkusit najít tzv. kouče, či mentora, který je většinou již zkušeným podnikatelem. Někdy je totiž nejlepším způsobem, jak najít ten správný konec, prostě požádat někoho, kdo s tím už má zkušenosti. Mimo jiné se můžete obrátit i na mne, a to na tomto emailu info@alexandrajohn.cz či na dalších kontaktech, které naleznete na tomto webu.

 

_DSC9732_web

Jsem tu a ráda Vám pomohu.

 

Co dalšího Vám ještě může POMOCI:

a) Začněte se vzdělávat. Staňte se vděčným a věčným studentem. Prozkoumávejte všechna zákoutí svého oboru, přihlaste se na kurzy, doplňte si vzdělání ve škole, či kvalifikační zkouškou v rámci systému NSK. Vyzkoušejte online vzdělávání nebo jeďte na zahraniční stáž. Získejte odstup, náskok a zažijte opět nadšení pro svůj obor.

Nadšení jako poslední POMOCNÝ krok:

b) Nadšení a zaujetí pro věc je to, co odlišuje průměrné podnikatele od těch úspěšných. Nechte se proto inspirovat, pročítejte citáty, motta, moudra, knihy, vše co ve Vás vzbudí pocit, že není nic lepšího, než to, co právě děláte. Protože na tom záleží.

„Zkušenost potvrzuje, že úspěch nezáleží tolik na schopnostech, ale na odhodlání člověka. Vítězem je ten, kdo dává do své práce sebe sama, své tělo i duši.“ Charles Buxton, spisovatel, filantrop a člen britského parlamentu

 

3) POTĚŠENÍ

Již v minulém kroku jste si přečetly, že zásadní přísadou k úspěchu je vložit do své práce všechno. Často se nám stane, že ve víru povinností, objednávek, schůzek a úspěšných meetingů zapomeneme na to nejdůležitější. Totiž na sebe. Ženy začínají podnikat především proto, že jejich koníček či životní vášeň přeroste v něco, čím se mohou živit.

Začněme tedy s POTĚŠENÍM:

a) Vzpomeňte si, proč jste začala podnikat. Vybavte si podrobnosti, emoce a spojte se znovu se svým tehdejším já. Vzpomeňte si na to nadšení, první objednávku či zakázku, zasmějte se. Připravte si nějaký malý rituál pro potěšení – zarámujte si první fakturu, vystavte si první neumělý výrobek či si dejte jako tapetu na počítači fotografii z dovolené, na kterou jste si vydělala svou první zakázkou. Radost je důležitá, radost je nakažlivá a láká ostatní včetně nových zákazníků.

POTĚŠTE také ostatní:

b) Jednou z nejlepších marketingových strategií je rozdávat radost a potěšení. Připravte pro své zákazníky a příznivce soutěž např. na sociálních sítích, začněte sponzorovat nějaký lokální sportovní klub či prostě najděte charitativní organizaci dle svého zájmu a zahrňte je podporou. Protože to, co vložíte s radostí a zájmem, se Vám stokrát vrátí. Lidé se o Vás dozvědí a budou šířit Vaše dobré jméno a Vy se budete vyhřívat na výsluní zájmu společně s ostatními úspěšnými podnikatelkami.

 

Pracujte pro radost. To je recept na spokojenost.

Pracujte pro radost. To je recept na spokojenost.

 

Některé z nás se setkávají také s nepochopením okolí či malou podporou ze stran partnera či rodiny. I zde se uplatní POTĚŠENÍ. A to POTĚŠENÍ z pocitu vlastní síly a cílevědomosti, protože si jdete za svým a jediné co k úspěchu opravdu potřebujete, jste Vy – Vaše odvaha, intuice a jedinečná osobnost.

Začněte hned a postupujte krůček po krůčku k vysněnému úspěchu, kterého jistě dosáhnete.

A pokud se Vám článek líbí, sdílejte jej a dodejte sebevědomí i dalším ženám, které máte kolem sebe. Já se s Vámi budu těšit zase příště.

 

S láskou

Alexandra

Komentáře