MOJE DĚTSTVÍ MĚ HODNĚ NAUČILO

Svého otce jsem nikdy nepoznala. Vyrůstala jsem do šesti let s mámou sama. Byla svobodná matka a starost o dítě pro ni nebyla zrovna jednoduchá. Od šesti let jsme žili s otčímem.

Na začátku to bylo fajn, ale hodně věcí ztížila puberta moje a později i ta otčímova. I to mně pak pomohlo v podnikání. Byla jsem zvyklá si poradit. Musela jsem jít a udělat, co je třeba. Nepřemýšlet, nečekat.

Nestudovala jsem ekonomku, ale kosmetiku.

Zajímavé, viďte? Skoro jako ve filmu Pravá blondýna, až na to, že jsem tmavovláska a kosmetiku jsem nakonec nikdy nedělala. 

Měla jsem hlavu plnou ideálů a chtěla se prosadit. Byznys. To mi říkalo moje srdce.

Pak jsem potkala svého manžela a nastoupila do jeho firmy. Nejdříve se na mě dívali skrz prsty, ale neměla jsem nic zadarmo. Musela jsem jít pěkně po americku od začátku a vypracovat se. Zkoušela jsem svoje první projekty a zažívala také první zklamání.

Hned první projekt byl naprostý provar. Začala jsem podnikat v internetovém byznyse, o kterém jsem nic nevěděla. Bylo mi 23 let, nic moc jsem neuměla a věřila, že se to samo nějak vyřeší.

Spustila jsem pracovní portál a chtěla vyplnit mezeru na trhu. V té době bylo jen pár velkých hráčů a v tom jsem viděla příležitost.

O podnikání jsem ale téměř nic nevěděla.

Dokážete si představit, co se pak stalo. Po necelých dvou letech tvrdé práce a bezesných nocí jsem tenhle podnikatelský pokus ukončila.

Často jsem pak ležela doma a vzlykala do polštáře, ale moje sny a touhy byly nakonec to, co mě motivovalo a posouvalo dál. Něco ve mně se zlomilo a já se zařekla, že to takhle nenechám.

Nadělala jsem spoustu chyb, což jsem viděla až po dalších 9 letech každodenního úsilí v poradenském byznysu, kdy jsem řídila 6 firem, jednala s mnoha podnikateli a řešila jejich podnikatelské problémy.

Můj velký sen byl ale stále někde jinde. V rámci naší firmy jsem v podstatě potkávala jenom muže. Ženy podnikatelky k nám chodily minimálně, a když už nějaká přišla, byla většinou uťáplá a nevěřila si. Bylo to právě tehdy, kdy jsem začala přemýšlet nad tím, že bych napsala knihu o podnikání pro ženy. V té době jsem už měla vystudovanou školu, obor - MBA Leadership, a díky několikaleté praxi jsem už měla co nabídnout.

Zlom pro mě ale nastal v den, kdy mě navštívila moje dlouholetá kamarádka a hned mezi dveřmi řekla: “Chci podnikat, umím péct skvělé dorty.” Měla jsem radost! Co to říkám! Byla jsem nadšená. Zbožňovala jsem lidi s vášní, lidi, kteří si šli za svým. Pak ale kamarádka pokračovala: “Ale nemůžu. Nevím vůbec, co mám dělat. Je to tak složitý, radši zůstanu v práci.” To snad ne! Proč? Je tak šikovná a pracovitá. Má všechny předpoklady. Lidé ji budou milovat. Nechápala jsem. Viděla jsem její zápal, všechny možnosti a představa, že se zavře do kanceláře, kde bude pracovat pro sen někoho jiného a tajně listovat recepty na internetu, se mi nelíbila.

A tak jsem se rozhodla, že jí pomůžu postavit podnikání na nohy. Přijela jsem k ní domů, rozložily jsme papíry a začaly pěkně u kafíčka plánovat. Byla to fuška, ale stálo to za to. Hrdě jsem sledovala její první úspěchy a málem praskla nadšením. A chtěla jsem víc. Potřebovala. Rozhodla jsem se pomáhat ženám nakopnout jejich podnikání a napsala jsem knihu Sama sobě šéfem, která poskytuje řadu návodů, tipů a kroků, které vás dovedou k podnikání, po kterém toužíte.

V roce 2010 jsme s manželem mezitím založili firmu Meriglobe Advisory House. Meriglobe vznikl spojením šesti našich společností. Dnes je z ní mezinárodní poradenská společnost se sídlem v Londýně. Získala jsem zkušenosti především z oblastí řízení lidí, vytváření a prodeje produktů, při tvorbě firemní strategie atd.. A mohla jsem se skutečně opřít do toho, abych svoje zkušenosti předala druhým a změnila jim život.

Stejně jako ho můžu změnit i vám.

Tak jdeme na to!