Příběh: Potřebuji být víc než jen matkou!

Jana (36) měla před narozením svého syna našlápnuto na slibnou kariéru. Již několik let úspěšně zastávala funkci realitní makléřky, která ji nejen slušně živila, ale také bavila. Právě, když zjistila, že je těhotná, byla jí nabídnuta pozice manažerky celé pobočky. Snad by ji tedy mělo mrzet, že musela vzhledem ke svým nastávajícím mateřským povinnostem odmítnout a přenechat tak tuto pozici kolegovi.

Ve skutečnosti ji to ale nemrzelo. Kromě toho, že se na svou novou roli matky těšila, po celé ty roky v zaměstnání stejně především získávala cenné zkušenosti pro pozdější splnění svého snu. Toužila se osamostatnit a založit si vlastní realitní kancelář. Prozatím tedy zjišťovala, co vše je k chodu úspěšné realitky třeba, a zda pro její vedení má ty správné předpoklady. Cítila, že ano, a její pracovní výsledky to jen potvrzovaly.

Je přirozené, když vám role matky nestačí.

Je přirozené, když vám role matky nestačí. Zdroj: pixabay.com

Péče o dítě a starost o domácnost ji na nějakou dobu trochu zcela pohltily. Plány na své podnikání prozatím odsunula na neurčito a naplno si užívala svého malého synka. Ráda dělala věci naplno, a tak ani roli matky nehodlala ani v nejmenším podcenit.

Navíc chtěla ještě chvíli navyšovat své úspory do začátku podnikání. Tím, že nyní trávila většinu času doma a pro sebe a přítele i vařila, měli podstatně menší výdaje než dřív, a tak věřila, že to půjde rychle, a jen co chlapeček trochu povyroste, bude moci své plány realizovat.

Všechno jinak

Po pár měsících však přišla čára přes rozpočet. Janin partner společnou domácnost nečekaně opustil kvůli jiné ženě a ona najednou na vše zbyla sama. Slušná peněžitá pomoc v mateřství už jí skončila, a tak kromě rodičovského příspěvku byly nově jejím jediným příjmem nespolehlivě přicházející alimenty. Sen o úspěšném podnikání se pomalu, ale jistě, rozplýval.

A tehdy od své kamarádky dostala kontakt na mne.

Čekala jsem stejnou sebevědomou a energickou ženu v elegantním dobře padnoucím kostýmku, jakou jsem sledovala na firemním profilovém videu. Ve dveřích mé kanceláře ale stála utahaná vyhaslá paní, která ji nepřipomínala ani v nejmenším.

Únava a ztráta sebedůvěry - i to jsou časté faktory mateřské dovolené.

Únava a ztráta sebedůvěry – i to jsou časté faktory mateřské dovolené. Zdroj: pixabay.com

Kdykoliv měla hlídání, snažila se Jana si přivydělat různými brigádami, aby se její úspory na vlastní byznys neztenčovaly. Bylo to na ní vidět. Byla unavená, nevyspalá – ale to nebyl ten hlavní problém. Nejhorší bylo, že si úplně přestala věřit. Proto z ní nevycházela žádná energie.

Ze skvělé makléřky a téměř paní manažerky se stala maminka. U lékaře, na ulici, v obchodě, dokonce i v rodině. Nikdo jí jinak neřekl. Měla čím dál silnější pocit, že s odchodem ze zaměstnání a narozením syna ztratila vlastní identitu, že kromě vaření kašiček a přebalování už nic jiného neumí, za nic nestojí a nejspíš by teď nezvládala ani svou předchozí práci, natož dokonce samostatné podnikání.

Takovou ztrátu sebevědomí jsem u svých klientek v souvislosti s dlouhým časem na mateřské dovolené pozorovala často. Ubezpečila jsem tedy Janu, že podobně jako u jiných, i u ní jistě přijdeme na způsob, jak ji znovu postavit na nohy.

Připomínka starého JÁ

Nejprve jsem Janu nechala zavzpomínat na všechno užitečné, co měla za sebou. Sepsaly jsme společně její vzdělání, včetně absolvovaných seminářů a školení, a soustředily se zejména na její zkušenosti z realitní oblasti a nejsilnější stránky, jež ve svém zaměstnání využívala.

Byla poměrně velká škoda, že se od odchodu na mateřskou Jana přestala s lidmi ze svého oboru stýkat. Tím spíš, že měla v plánu se v něm i nadále pohybovat, bylo by více než žádoucí, aby měla i průběžně z první ruky zprávy z trhu, vývoj poptávek a nabídek, stejně jako hypotečních a úrokových podmínek, bez nichž se dobrý makléř neobejde. Natož pak budoucí majitelka realitní kanceláře!

Jana tedy ode mne na své první konzultaci mimo jiné obdržela i „domácí úkol“ v podobě osvěžení starých kontaktů a doplnění všech relevantních informací. Když odcházela, jiskřičky v jejích očích znovu hrály. Viditelně pookřála a bylo vidět, jak moc jí práce chybí.

Obnovení pracovních kontaktů může být důležitou vzpruhou. Zdroj:

Obnovení pracovních kontaktů může být důležitou vzpruhou. Zdroj: pixabay.com

Plán, co dál

V dalším kroku jsme s klientkou potřebovaly vytýčit její podnikatelský záměr a vize do budoucna. Doporučila jsem jí svůj online kurz Sama sobě šéfem, který mohla sledovat, kdykoliv syn spal a ona měla právě volno.

Díky tomu získala ucelenější představu o tom, co přesně od sebe i své budoucí firmy očekává, a dokonce si na další schůzku nadšeně přinesla vyplněný podrobný byznys plán, jemuž je celé jedno video v kurzu věnováno.

Její entuziasmus jednoznačně prozrazoval, že znovu našla pevnou půdu pod nohama. Splnění svého snu byla mnohem blíže, a přitom se zatím na jejích finančních a rodinných podmínkách nic nezměnilo. Stačilo to, že v její schopnosti někdo věřil a že jim znovu uvěřila i ona sama.

Organizace času

Jako samoživitelka, stále ještě na rodičovské dovolené, se musela Jana co nejdříve naučit zorganizovat si čas tak, aby se mohla věnovat jak dítěti, tak svému budoucímu podnikání – a nezapomínat přitom ani sama na sebe, svou pohodu a rozvoj.

Mile mě proto překvapila, když mi hned na další schůzce vyprávěla o mladé studentce ze sousedství, která by si ráda trochu přivydělala, a tak se dohodly na oboustranně výhodném plánu. Když bude Jana potřebovat, dívka pohlídá malého a dokonce mé klientce ochotně nabízela i pomoc s úklidem. A brzy skutečně došlo i na naplnění této dohody.

S Janou jsme se totiž dohodly na postupných krocích, tak jak bude skutečně schopná je plnit. Do podnikání je třeba se pouštět v ten správný moment a někdy je lepší si na něj trochu počkat. Jana si zařídila Živnostenský list na realitní činnost a pro svou bývalou firmu začala jako OSVČ zajišťovat makléřské služby za provizi.

Nebuďte na všechno sama. Nechte si pomoci a osvoboďte se! Zdroj: pixabay.com

Nebuďte na všechno sama. Nechte si pomoci a osvoboďte se! Zdroj: pixabay.com

Sama si tak určovala čas, strávený prací, a přitom přímo ovlivňovala i výši svého příjmu. Pevně věřila, že než půjde syn do školky, ona už bude mít nejen našetřenou dostatečnou zálohu do začátku, ale i obnoveny všechny potřebné návyky úspěšné makléřky. A nepochybovala jsem o tom ani já.

Příběh Jany je ve své podstatě velmi běžným. Mnoho žen na mateřské se časem potýká s nízkým sebevědomím a nedůvěrou ve vlastní schopnosti – mají pocit, že péčí o děti „zhlouply“ a ztratily sebe samotné. Být matkou samozřejmě není málo, ale žádná žena nechce a nemůže být pouze matkou, musí zůstat i ženou, sama sebou.

Někdy stačí málo – s někým si promluvit. S někým, kdo vám připomene, co umíte a v čem jste dobrá. Možná i vy můžete sdílením tohoto článku pomoci dalším ženám, aby si to připomněly. Já se budu těšit opět na příště.

S láskou, Alexandra

Komentáře