Příběh: Horké zboží, které spálilo šanci na úspěch

V těchto horkých dnech se mi často vybavuje příběh mé klientky Lucie (27). Odmala byla velmi šikovná a kreativní a snila o tom, že bude jednou podnikat ve výrobě nějakých dekorativních předmětů, jimiž se ráda obklopovala. Už v útlém věku obdarovávala své blízké nápaditými výrobky, které s pečlivostí a nesmírnou trpělivostí vyráběla. Přestože měla všechny předpoklady stát se úspěšnou podnikatelkou, jeden mráček se na její firmu přece jen snesl. Co se stalo?

Úspěšnou podnikatelku stál ukvapený plán hodně. Zapomněla na nutnou opatrnost.

Úspěšnou podnikatelku stál ukvapený plán hodně. Zapomněla totiž na nutnou opatrnost.

Lucii její byznys běžel už třetím rokem a pomalu, ale jistě vzkvétal. Její dárkové a dekorativní zboží se postupně dostávalo do širšího povědomí a úspěšně se jí dařilo i prodávat online. Obrat jejího e-shopu stoupal a dostala se do fáze, kdy přemýšlela o rozšíření své dílny a přijetí nějaké šikovné pomocnice. Nestíhala pokrýt všechny poptávky, a to hlavně na voskové svíčky různých tvarů, které díky propracovaným detailům připomínaly umělecká díla a snad málokdo měl to srdce je skutečně zapálit.

Na rozšíření firmy jí ale scházel poměrně významný kapitál, a tak se rozhodla odjet si vyčistit hlavu ke kamarádce do Španělska. Snad jí nezávislý pohled a změna podnebí pomohou přijít na to, jak se dostat k velké zakázce, která by jí zajistila potřebné finance na koupi vyhlédnuté nemovitosti.

Ručně vyráběné svíčky jsou dobrým prodejním artiklem.

Originální ručně vyráběné svíčky jsou dobrým prodejním artiklem.

Nápad upečený pod horkým sluncem

Jak už to tak bývá, Lucii brzy pohltila pohoda, vycházející z mentality lidí, žijících v teplých krajích. Na všechno měli spoustu času, stále se usmívali a v ničem neviděli problém. Kamarádka ji seznámila se svou sousedkou, která měla nejen malý obchůdek se suvenýry, ale také šikovné styky.

Slovo dalo slovo a večer u sangrie se zrodil geniální nápad. Ozdobné svíčky by se jistě velmi dobře prodávaly i ve Španělsku, a navíc při stejných výrobních a jen o málo vyšších dopravních nákladech za podstatně jiné ceny než v Čechách. Cizinci byli schopni pro krásnou věc sáhnout do kapsy mnohem hlouběji.

Pravidelný odběr a přísun eur

Lucie už si to v duchu představovala. Na začátku sice bude muset „máknout“, aby vyrobila dostatečný počet svíček k naplnění větší zásilky, která by se s ohledem na poštovné vyplatila, ale pokud se skutečně sousedce kamarádky podaří dostat její výrobky do sítě obchodů, znamenalo by to právě takovou trvalou spolupráci, jaká by jí zajistila dostatek práce i peněz pro zaměstnání další osoby. Hypotéka na koupi nové dílny by se jí tak brala mnohem snadněji. Z prodejů v eurech by jí zbývala mnohem zajímavější marže, která by splátky bezpečně pokryla.

Prodávat do zahraničí vypadalo jako splněný sen.

Prodávat do zahraničí vypadalo jako splněný sen.

Domluvily se tedy i na zprostředkovatelském poplatku pro ochotnou Španělku a Lucie už se nemohla dočkat, až se po návratu domů pustí do práce. Veškeré zbývající dny s kamarádkou rozvíjely své plány, které zahrnovaly i Luciiny častější návštěvy, když si to teď bude moci dovolit.

Náročné týdny práce

Lucie se skutečně hned po návratu vrhla do práce. Vyrobit stovky svíček jí trvalo poměrně dlouho, protože si dávala obzvlášť záležet, aby své schopnosti představila co nejlépe a nepokazila si slibnou spolupráci hned v počátcích. Kdykoliv objednávala materiál a sahala do firemních rezerv, které se povážlivě tenčily, uklidňovala se výhledem na mnohonásobné vrácení vložených prostředků.

Když se jí po několika týdnech konečně podařilo naplnit velkou krabici krásně zabalenými svíčkami, naposledy se s nimi pokochala, a když zásilku odeslala, oddechla si. Teď už bude čekat jen na naskakující částky na firemním účtu a v mezidobí se snažit vykrýt objednávky místních zákazníků, kteří si tentokrát museli počkat trochu déle. V e-shopu na ni u mnoha položek svítila poznámka, že zboží není skladem, a tak se znovu pustila do práce, aby zanedbaný stav co nejrychleji napravila. Utěšovala se tím, že to celé přece mělo smysl, což se brzy ukáže.

Perné týdny se měly brzy významně zúročit.

Perné týdny se měly brzy významně zúročit.

Ledová sprcha

Bohužel se však ukázalo něco zcela jiného. Plány upečené horkou jehlou měly povážlivou trhlinu, která nikomu ze zúčastněných nedošla. Kamarádka o pár dní do telefonu rozčileně koktala a chvíli trvalo, než Lucie pochopila, co se stalo.

Když zásilka dorazila, z propracovaných svíček, jejichž výrobou Lucie strávila dlouhé hodiny, nezbylo nic, než pokřivené rozteklé hroudy. Horké španělské sluníčko je neušetřilo, a než se dostaly na místo svého určení, svíčky postupně ztrácely tvar, až se spekly v nevzhledné patvary, které se samozřejmě prodávat nedaly. Jejich hodnota byla pouze ve vosku, který si Lucie nechala poslat zpět jako materiál pro své příští výrobky.

Bez výdělku a bez rezerv

Lucie přišla nejen o iluze o přepychovém plánu na zbohatnutí, ale i o významnou část firemních rezerv, protože neměla pro této případy uzavřenu pojistku. Rozšíření výroby musela odsunout na neurčito a místo toho se znovu snažit nabýt důvěry svých tuzemských zákazníků a co nejdříve postavit své podnikání na nohy.

Podnikatelka si připadala jako na houpačce. Ze slibného vrcholu se tvrdě propadla dolů.

Podnikatelka si připadala jako na houpačce. Ze slibného vrcholu se tvrdě propadla dolů.

Do Španělska se ještě několik let nepodívala a ze sangrie jí v ústech zůstala jen hořká pachuť prohry. Kdyby se jen nenechala ukolébat bezstarostným přístupem, snad by si nereálnost toho nápadu uvědomila včas a našla způsob, jak nedát všanc spoustu své práce i peněz.

Myslete na všechno

Když už Vám přijde do cesty šance, samozřejmě neříkám, abyste se jí vzdávaly. Naopak! Chyťte ji za pačesy a berte jako dar, jen u toho zvažte všechny varianty, co se může stát, a to včetně těch málo pravděpodobných, a snažte se jim vyvarovat. Minimálně dobrá pojistka by u rizikových transakcí měla být automatická.

Přeji Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání, a pokud jste se z tohoto příběhu poučily a uvědomily si, co se může stát právě ve Vašem oboru, jsem jenom ráda. Možná máte i další kamarádky, kterým by přečtení tohoto článku mohlo zachránit jejich podnikání – stačí jej nasdílet 😉

 

A já se budu těšit zase příště,

Vaše Alex

 

Komentáře