Podnikatelka a dovolená: 5 nejčastějších nešvarů

Všimla jsem si u svých klientek jistého paradoxu, který potvrzují i světové studie. Jedním z nejčastějších důvodů, proč začínají podnikat, je potřeba řídit si sama svůj čas a být svobodná. V mnoha případech se ale během prvních měsíců či let stanou otroky své práce a volného času mají dokonce méně než běžní zaměstnanci. Odpovědnost za chod firmy je ochromí a ony nemají čas si odpočinout. Týká se to i Vás?

I podnikatelka potřebuje dovolenou. Jak na ni?

I podnikatelka potřebuje dovolenou. Jak na ni?

Lidské tělo není perpetuum mobile. Nedokáže fungovat donekonečna a pracovat neúnavně, aniž by se občas zastavilo, nechalo vychladnout a před dalším rozběhem řádně promazalo a seřídilo. Kdybyste jakýkoliv stroj nechali bez přestávky pracovat 365 dní v roce, brzy se mu zadře motor a vyhoří. A s člověkem je to stejné.

I z těchto důvodů existují zákonné pracovně-právní předpisy, nařizující majitelům firem, kolik placeného volna musí poskytnout každému zaměstnanci. Aktuálně u nás platí minimálně 4 týdny. A teď ruku na srdce – která z Vás odpočívá (tzn. skutečně nepracuje) alespoň 4 týdny v roce? A proč by Vaše tělo mělo vydržet více, než těla Vašich zaměstnanců?

Pojďme se spolu podívat na 5 nejčastějších chyb, které podnikatelky v otázce odpočinku dělají:

Máte pocit, že si nemůžete vzít dovolenou, protože se bez Vás firma neobejde? Naopak - potřebujete být plná síly!

Máte pocit, že si nemůžete vzít dovolenou, protože se bez Vás firma neobejde? Naopak – potřebujete být plná síly!

  1. Neberou si dovolenou

Pocit zodpovědnosti a nenahraditelnosti bývá často důvodem, proč si podnikatelky nedokážou stejně jako zaměstnanci prostě koupit zájezd k moři, skutečně na něj odjet a tam relaxovat. Právě to ale jejich organismus potřebuje, stejně jako kterýkoli jiný.

Naopak – Vy dokonce ještě více než ostatní potřebujete být produktivní, kreativní a koncentrovaná na výsledek, pracovat s chutí a radostí, být plná nápadů, umět se na věci podívat s odstupem… A k tomu všemu potřebujete být odpočatá, nikoli přepracovaná!

Tip: Uvolněná mysl a změna prostředí dokáží vyřešit vleklý problém i vykouzlit svěží inovaci!

  1. Berou si moc krátkou dovolenou

Dopřát si několikrát do roka prodloužený víkend je jistě dobře, ale abyste opravdu vypla a regenerace Vašeho organismu zafungovala, je třeba odjet alespoň na dva týdny v kuse. Prvních několik dní (psychologové dokonce tvrdí, že až týden) se totiž Vaše tělo očišťuje od práce a teprve pak pochopí, že skutečně má odpočívat. Druhý týden je tedy mnohem účinnější a jeho účinek bude delší.

Nezáleží na tom, jak si svou ideální dovolenou představujete. Důležité je opravdu vypnout.

Nezáleží na tom, jak si svou ideální dovolenou představujete. Důležité je opravdu vypnout.

Samozřejmě pro Vás bude o to těžší svou firmu opustit, čím delší volno si naplánujete, ale jakmile po několika prvních dnech zjistíte, že se Vaším odjezdem nic nezhroutilo a podnik funguje i bez Vaší fyzické přítomnosti, dovolíte si skutečně vypnout a uvolnit se. Věřte, že po první zkušenosti už to bude jen lepší.

Tip: Na delší dovolenou si naplánujte dostatek aktivit. Nuda a nicnedělání by Vás zbytečně přivádělo k myšlenkám na práci!

  1. Berou si práci s sebou

Vystoupíte z letadla ve vysněné destinaci a první, co uděláte, je zapnutí mobilu a zjišťování počtu SMS a zmeškaných hovorů? Od chvíle, kdy objevíte první problém, si přejete být na hotelu, kde samozřejmě bude Wi-Fi (byl to přece jeden z vašich automatických požadavků) a Vy budete moci zapnout notebook a poslat důležité e-maily k jeho vyřešení. Zní Vám to povědomě?

Na dovolené se odpočívá, nepracuje! Jinak jste za ni vyhodila peníze a efekt bude minimální.

Na dovolené se odpočívá, nepracuje! Jinak jste za ni vyhodila peníze a efekt bude minimální.

Vy jste ale na dovolené. Máte odpočívat od práce! Důležité věci je potřeba vyřešit před odjezdem a ostatní delegovat na spolehlivého zástupce. On by měl mít instrukce, v jakých (nejnutnějších!) případech Vás má kontaktovat. Ideálním řešením je odcestovat bez notebooku a naopak vyhledávat místa, kde Wi-Fi nemají.

Tip: Dovolenou si vezměte alespoň o tři dny dříve, než skutečně odjíždíte. Tyto „zkušební“ dny balte a těšte se na dovolenou – během nich máte možnost zvyknout si na pocit, že se bez Vás firma obejde, i zasáhnout, objeví-li se skutečně problém!

  1. Neumí odpočívat pravidelně

Rok je příliš dlouhá doba na to, abyste si vystačila s jednou dovolenou, i když dostatečně dlouhou a správně účinnou. Neméně důležité je umět vypnout i v mezičase, a nejlépe si i v otázce relaxu nastavit pravidelný režim. Naprostým základem by mělo být vyčlenění volného času pro své blízké – rodinu či přátele. Společná večeře, návštěva kina či víkendový výlet, kdy si od práce odpočinete psychicky i fyzicky, bude mít za následek Vaši lepší výkonnost.

Ráno si trošku přivstat a jít si zaběhat - to je nejnovější trend úspěšných podnikatelů.

Ráno si trošku přivstat a jít si zaběhat – to je nejnovější trend úspěšných podnikatelů.

Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že mnozí úspěšní podnikatelé a podnikatelky za svou psychickou vyrovnanost a sílu činit denně důležitá rozhodnutí vděčí svým ranním rituálům. Pro některé z nich je to šálek kávy a přečtení novin, stále více jich ale po ránu dává přednost běhu, józe či procházce se psem. Vstanete-li o pár minut dříve a věnujete je sama sobě, ve výsledku budete mít mnohem více energie na celý den.

Tip: Zapište si čas pro svůj pravidelný relax do diáře a věnujte mu stejnou váhu jako pracovní schůzce!

  1. Dávají si dovolenou do daní

Tento nešvar se mnohdy týká i těch podnikatelů a podnikatelek, kteří si dovolenou naopak dopřát umí. A ono to samozřejmě stojí peníze. Mnohé z nich pak napadne použít tyto výdaje jako firemní náklad ke snížení daňového základu a prohlásit svůj pobyt u moře za služební cestu.

Takto služební cesta nevypadá. A úředníci z finančního úřadu bývají nekompromisní.

Takto služební cesta nevypadá. A úředníci z finančního úřadu bývají nekompromisní.

To je ale velmi závažný daňový přestupek a finanční úřad bývá při jeho prokázání velmi nekompromisní. Jste-li skutečně na zahraniční služební cestě, je třeba doložit doklady o proběhlých obchodních jednáních, uzavřené smlouvy a cestovní příkaz včetně podrobného itineráře: začátek, konec, přesná místa a data schůzek.

Tip: Pár stovek, které ve výsledku na dani ušetříte, Vám nestojí za pokutu a častější kontroly finančního úřadu. Navíc, principem Vaší dovolené by mělo být striktní oddělení soukromého a firemního života, a to se týká i financí!

Věřte mi, že odpočatá, plná energie a síly, budete tou nejlepší vůdkyní pro svou firmu i vzorem pro své zaměstnance. Takže tentokrát Vám popřeji, abyste se k úspěchu nejen propracovala, ale i správně prorelaxovala 😉

Vaše Alex

Komentáře