Jak si dobře přivydělat na mateřské?

Máte rozjetou slibnou kariéru a najednou bum… na záchodě na Vás koukají dvě čárky na těho-testu. Když přejde prvních pár měsíců po porodu, kdy jste zaměřené pouze na svého drobečka a v podstatě s ním propojené, možná Vás začne vnitřně něco pobízet k návratu do práce, nebo všeobecně k realizaci svých snů a ambicí. Nebo jednoduše potřebujete do rozpočtu těch pár stovek či tisícovek navíc, které Vám opět umožní žít jinak než z ruky do úst.

Jenomže s fňukajícím uzlíčkem, který možná ještě kojíte, se Vám to zdá jako nerealizovatelný sen. My se dnes společně přesvědčíme, že podnikání na mateřské je sen, ale především ten splněný.

Mateřská může být skvělý start Vašeho podnikání.

Mateřská může být skvělý start Vašeho podnikání. Zdroj: www.pexels.com.

Moje kamarádka Iveta, dlouholetá konzultantka v personální agentuře, mi vyprávěla o ženách, které, ačkoliv měly naprosto skvělý životopis, se přišly ucházet po rodičovské dovolené o práci v podstatě jako „trosky“ bez špetky sebevědomí. Ona sama nechápala jak je to možné, že z manažerky, která bez problémů denně komunikovala s klienty, řídila kancelář a předkládala čtvrtletní výkazy, se stane během pár let doma schoulená bytůstka, s podivnou směsí nejistoty a strachu v očích, která stále působí, jako by byla trošku mimo.

Přitom ženy, které se doma starají o děti, jsou především manažerkami. Jejich umění logistiky je dotažené do detailu, jsou neuvěřitelně schopné pracovat pod tlakem, ve vypjatých situacích udržovat status-quo a neustále sebou nosí vlhčené ubrousky (použití na 100+1 způsobů).

Období prvních pár měsíců života našeho dítěte je tedy vlastně vysoce kvalifikovaná manažerská práce. Plánování, logistika a organizace našeho času nás tak může perfektně připravit na možné nastartování naší další kariéry v podnikání.

“Někdy je síla mateřství větší než zákony přírody.”
– 
Barbara Kingsolver, americká spisovatelka a básnířka

 A co všechno můžete jako maminka na mateřské dělat?

Pojďme se na to podívat:

Stát se freelancerem v novém či původním oboru

Freelancer je nezávislý profesionál, člověk pracující na volné noze v oboru, ve kterém je dobrý, a pokud si udělá jméno, může být i velmi úspěšný. A jakou byste mohla nabídnout službu? Zamyslete se: umíte perfektně pravopis, nebo Vám v hlavě naskakují překlady anglických slov, či vytváříte dechberoucí kreace ve Photoshopu? Zkuste následující profese:

 • Korektorka či editorka
 • Správce webových stránek
 • Překladatelka
 • Grafička
 • Copywriterka
 • SEO specialista
 • Správce profilu na sociálních sítích
 • a mnoho dalšího

Všechny tyto profese lze vykonávat naprosto bez problémů z Vaší ložnice třeba v podvečer, když Vaše děti usnou.

Internet je opravdu mocný přítel. Díky jeho masovému rozšíření se online práce stala nejen snem, ale i skutečností pro mnoho žen na mateřské dovolené.

A kam můžete na internetu také dále směřovat? Můžete:

 • se stát blogerkou nebo youtuberkou
 • začít prodávat své výrobky v online světě
 • vytvořit eshop s Vašimi srdcovými výrobky, které budete nakupovat a přeprodávat
I na mateřské můžete podnikat.

I na mateřské můžete podnikat. Zdroj: www.pexels.com.

Pokud byla Vaše předchozí profese vysoce specializovaná a Vás opravdu bavila, stálo Vás mnoho úsilí a přesčasů se vypracovat, zkuste na to navázat a být podnikatelkou ve svém původním oboru. Můžete se vrátit ke své kariéře a stát se nezávislou:

 • účetní
 • daňovou poradkyní
 • headhunterkou, personální konzultantkou
 • telefonistkou
 • finanční poradkyní…

Stačí se jen podívat, jakým směrem se informace v daném oboru za dobu Vaší nepřítomnosti pohnuly, možná navštívit nějaký kurs, či online seminář a hurá nazpátek.

Záměrně jsem zde neuvedla tzv. domácí ruční práce, jako je výroba bižuterie, našívání různých aplikací, lepení obálek atp. Tyto práce je téměř nemožné získat a bohužel jsou také velmi riskantní. Již mnoho žen se napálilo, když místo toho, aby peníze vydělaly, je naopak odevzdaly podvodníkům. Nejznámější podvodnou činností je lepení obálek, které si nejprve musíte zakoupit včetně materiálů a dodavatel poté od Vás odkoupí/či nikoliv obálky hotové. Prostě, dávejte si pozor!

Pozor na internetové podvodníky.

Pozor na internetové podvodníky. Zdroj: www.pexels.com

„Alexandro, to všechno zní hezky, ale jak takovou práci reálně sehnat?“

Zkusme ty nejčastější kanály:

 1. Projděte Facebook a zkuste vyhledat profesně orientované skupiny, jako např. Grafici a grafičky, nebo Práce v médiích atp. Chodí tam lidé z branže a velmi často se tam objevují inzerce na nové pozice.
 2. Může pomoci i strýček Google. Jen se nestyďte a zadejte do vyhledávače, kdo by Vás vlastně mohl postrádat. Tedy třeba: „hledáme korektorku“. Určitě je dobré zaregistrovat se na portálu navolnenoze.cz, kde se sdružuje veliké množství freelancerů.
 3. Využijte svých kontaktů, napište rodině, přátelům, známým i bývalým spolupracovníkům, že máte znovu chuť vpadnout na trh práce, že chcete začít podnikat v tom a tom, a zda nemají tip na nějakou pozici či osobu, která by Vám pomohla v začátcích.
 4. I když tam třeba nechodíte, zkuste maminkovské servery jako je babycafe.cz, emimino.cz či modrykonik.cz. Existuje tam spousta témat, kde se maminky navzájem doporučují a probírají možnosti zaměstnání (i podnikání).
 5. Využijte specializované servery personálních agentur, nabízející pracovní pozice. I na takových totiž seženete práci na živnostenský list. Další možnosti, kam se podívat jsou například naucim.cz, fler.cz, webtrh.cz či nově robeeto.cz.

„Mateřství je úžasná, ale zároveň i náročná práce. Spíš než o čem jiném je o logistice. Zjistíte, že máte rezervy energie, o kterých jste nikdy nevěděla.“
– Deborah Mailman, australská herečka

Už víme, že není proč a čeho se bát. Pokud byste chtěla ještě podrobnější informace, doporučuji Vám svůj článek Jak vytěžit z mateřské dovolené maximum.

Pokud se Vám dnešní článek líbil, sdílejte jej, ukažte svým kamarádkám a dejte jim naději, že i na mateřské si mohou jít za svými sny.

Já se s Vámi pro dnešek loučím. Těším se u dalšího čtení a přeji krásné dny.

Vaše Alexandra

Komentáře