5 tipů, jak zvládnout léto jako podnikatelka

Ve dnech, kdy rtuť na teploměru ani večer neklesá pod 25°C a většina z nás se vidí někde na pláži, nebo minimálně na břehu rybníka, je ještě více než kdy jindy těžké soustředit se na práci a zůstat na ni správně namotivovaná. Nenechat se rozptylovat nesnesitelným horkem ani uvolněnou morálkou zaměstnanců či okolí a namísto toho dál svědomitě plnit své úkoly jakoby nic. Jako by vůbec nebylo léto, čas prázdnin a dovolených. Jenže ono je! A Vy máte tolik práce! Co s tím?

V horkých dnech je těžší se soustředit na práci. Jak to zvládnout?

V horkých dnech je těžší se soustředit na práci. Jak to zvládnout?

Zaměstnanci si vyberou volno, na které mají zákonný nárok, a ještě jim ve výsledku bude proplaceno. Práci za ně po dobu jejich nepřítomnosti odvedou kolegové, nebo jednoduše počká, aniž by tím oni ohrozili celé své živobytí.  Značná část podnikatelů je v tomto ohledu proti nim v nevýhodě.

Ti šťastnější mohou pracovat pro klienty na dálku odkudkoliv, takže své úkoly splní během dopoledne na lehátku u bazénu a po zbytek dne relaxují, nebo vyrážejí s rodinou na výlety. Majitelé velkých firem s funkčním managementem si mohou dovolit odjet, aniž by se to na výkonnosti podniku podepsalo.

Mezi těmito dvěma skupinami se ale nachází většina podnikatelů, která řeší svůj případný výpadek jako velký problém, který by se podepsal jak na jejich příjmech, tak i na plynulém chodu jejich firmy. Patříte k nim i Vy? Co můžete udělat pro to, abyste léto zvládla co nejlépe?

Tip č. 1: Rezervujte si včas dovolenou

Možná Vám tento bod nedává příliš smysl, ale věřte, že právě s ním byste měla začít. I Vy si totiž potřebujete odpočinout, abyste byla schopná fungovat efektivně. Nezapomínejte, že nejste stroj, takže nedokážete jet donekonečna bez zastávky. Dokonce i takový stroj potřebuje po čase odstávku, řádně promazat a připravit na další fungování.

I Vy potřebujete vypnout a nabrat síly. Dovolenou si předem naplánujte!

I Vy potřebujete vypnout a nabrat síly. Dovolenou si předem naplánujte!

Není však dobré spoléhat na last minute – nejen, že byste byla odkázána na omezenou nabídku destinací, ale špatně by se Vám hledal termín. Mohla byste odpočinek odsouvat a podlehnout pocitu, že si ho nemůžete dovolit. Žádné dostatečně dlouhé volno se totiž samo neudělá. Nevznikne Vám zničehonic taková proluka mezi zakázkami, abyste si mohla říci: „Fajn, konečně nic nemusím, tak si pojedu odpočinout.“

Budete-li však mít rezervaci dostatečně dlouho dopředu naplánovánu včetně zaplacené zálohy, veškeré činnosti budete předem tomuto termínu přizpůsobovat. Zakázky si nakumulujete před odjezd, nebo naopak až na dobu po svém návratu. Spolupracovníci i obchodní partneři budou připraveni na to, že v daném období s Vámi nic nevyřídí, takže i oni roztřídí své požadavky na „nutné před“ a „vydrží“.

Ostatní tipy se budou týkat právě té doby před Vaším naplánovaným volnem.

Tip č. 2: Přizpůsobte se horku

Je-li člověk delší čas vystaven vysokým teplotám, jeho pracovní výkonnost samozřejmě klesá. Není snadné soustředit se na svou práci, stékají-li vám po těle čůrky potu a v hlavě Vám tepe přehřátím. Je tedy více než nezbytné s tímto faktorem počítat a co nejlépe se na něj připravit. Jinak budete frustrovaná z toho, že nezvládáte své úkoly tak dobře, jak byste potřebovala – a z blížící se dovolené budete mít výčitky. Vy ale potřebujete naopak svou efektivitu vybičovat na maximum.

Máte-li v prostorách, kde pracujete, klimatizaci, pak máte samozřejmě do jisté míry vyhráno. Nezapomínejte však na princip 6 stupňů – větší rozdíl oproti venkovní teplotě byste nastavovat neměla. Jinak z přechodů mezi těmito teplotami dosáhnete maximálně nemoci, a to je to poslední, co před plánovanou dovolenou potřebujete. Není-li k dispozici klimatizace, zkuste vzduch rozhýbat alespoň ventilátorem –  i to pomůže, abyste se cítila lépe.

Pitný režim si hlídejte víc než kdy jindy. Voda či neslazený čaj Vás osvěží nejlépe.

Pitný režim si hlídejte víc než kdy jindy. Voda či neslazený čaj Vás osvěží nejlépe.

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim – vyhýbejte se však chlazeným limonádám! Ideální je neslazený čaj nebo voda o pokojové teplotě. Dělejte si častější přestávky a projděte se; budete produktivnější, než když se zůstanete trápit na místě. Přizpůsobte horku i své oblečení. Kostýmky nahraďte vzdušnými šaty a sukněmi, ideálně bavlněnými či lněnými. Místo uzavřených lodiček ulevte i svým chodidlům v sandálech či botách s otevřenou špičkou.

Tip č. 3: Rozporcujte si práci

Čím náročnější a větší projekty si na tuto dobu naplánujete, tím hůře se Vám budou plnit. Je mnohem účinnější rozplánovat si práci na více drobných úkolů – a stanovit si, co byste ráda stihla během dopoledne a co odpoledne. Průběžné splnění jednotlivých kroků Vás uchrání před tlakem, zda celý projekt před svým odjezdem stihnete. Budete-li si klást menší a splnitelné cíle, uvidíte, že vše stále máte pod kontrolou.

Za každý splněný úkol se pochvalte, případně odměňte. „Když tohle dokončím před druhou hodinou, dám si zmrzlinu,“ může fungovat jako dobrá motivace stejně tak, jako „Ještě tohle potřebuji dodělat, abych mohla mít celý víkend volno a jet k vodě.“ Představte si, co nastane, až své úkoly dokončíte. Jejich plnění Vás ve výsledku bude těšit, a o to jde.

Tip č. 4: Vstávejte dřív

Noční sovy mezi Vámi teď jistě vnitřně protestují, že toho nejsou schopny. Ale věřte, že tělo si poměrně rychle zvykne, když mu hlava vysvětlí, že to opravdu chce a potřebuje. Večer jděte spát včas, abyste ráno byla dostatečně odpočatá, a budíka si nastavte o hodinu dříve, než jste dosud zvyklá. Jakmile tomu přivyknete, posuňte ho o další půlhodinu a pak znovu.

Ráno se Vám bude pracovat příjemně a navíc si vytvoříte skvělý náskok!

Ráno se Vám bude pracovat příjemně a navíc si vytvoříte skvělý náskok!

Snažte se ráno udělat co nejvíce práce, abyste měla předstih na odpoledne. V chladnějších ranních teplotách Vám to půjde lépe od ruky a navíc si dopřejete pocit: „Dnes mám hotovo už takhle brzy!“ Pokud zjistíte, že odpoledne stále ještě máte dost sil a chuti v práci pokračovat, získáte náskok, který se Vám může hodit. Zvládnete-li pracovat každý den o dvě hodiny déle, můžete si například jeden den v týdnu udělat volno pro sebe a využít ho k nákupům na svou cestu.

Tip č. 5: Vezměte si práci ven

Je-li to jen trochu možné, pracujte venku. Čerstvý vzduch a změna prostředí Vám prospějí. Budete-li se při práci cítit příjemně, nebude ve Vás vyvolávat negativní pocity, že vás nebaví, stresuje nebo že byste raději byla úplně jinde.

V jiném prostředí se Vám také bude lépe nahlížet na Vaše problémy a úkoly „zvenčí“. Je totiž užitečné zeptat se u každého z nich, je-li skutečně tak důležitý a neodkladný, abyste mu momentálně věnovala svou pozornost, čas a energii, nebo se nic nestane, když jej necháte na později, případně delegujete na někoho jiného. Ve výsledku se soustřeďte pouze na ty, které si to opravdu zaslouží.

Věřím, že Vám tyto tipy pomohou léto zvládnout a že na jeho konci budete ve skvělé formě jak Vy, tak Vaše firma.

Vaše Alex

 

Komentáře