Z teplého hnízda na volnou nohu? Jsi blázen!

„Máš zodpovědnost za děti, nemůžeš si dovolit přijít o pravidelný plat a jistý flek! Je úplně blbá doba na hledání práce! Ty tvoje blázniviny tě neuživí!“ Mnoho mých klientek a kamarádek, které se chystaly po letech v zaměstnání postavit na vlastní nohy, se shoduje na tom, že takové či podobné zrazování v dobách svého rozhodování zažily i od svých nejbližších.

Některé z nich se v tu chvíli dokonce obracely na mne jako na jedinou osobu, která věřila, že to mohou dokázat a že má smysl to zkusit. Víte, co jsem jim odpovídala? „To je málo, musíme být alespoň dvě. Já a TY!“

Věřte svému podnikatelskému snu!

Věřte svému podnikatelskému snu! (foto: pixabay.com)

 

Jak to tedy úspěšně zvládnout? Těchto 7 kroků by Vám mohlo být užitečným průvodcem:

  1. Věřte si!

Sebevědomí je slovo, na které ve svých článcích narážím často. Musí to být Váš základní kámen, ať už stavíte cokoliv.

Najděte to, v čem jste opravdu dobrá nebo dokonce lepší než ostatní. To, co umíte dělat tak, že za to lidé budou ochotni zaplatit.

A jakmile to jednou máte, věřte tomu! Jste v tom přece dobrá, nebo dokonce lepší než ostatní, a děláte to tak, že za to jsou lidé ochotni zaplatit! Celý fígl je právě v tomto opakování.

  1. Nechte v sobě nápad uzrát!

Jakmile si začnete s myšlenkou, že budete vlastní pílí a energií raději živit sebe než zaměstnavatele, pohrávat, zastavte se. Ještě v době, kdy sedíte na tom teplém místečku, které Vás už léta živí, svůj plán v hlavě rozveďte. Jak to bude v praxi vypadat? Co k tomu potřebujete? Ideálně si zkuste i našetřit nějakou finanční rezervu do začátku.

Správný moment, kdy jste připravena se osamostatnit, poznáte. Počkejte si na něj.

Správný moment, kdy jste připravena se osamostatnit, poznáte. Počkejte si na něj. (foto: pixabay.com)

 

Nedělejte ukvapená rozhodnutí a podání výpovědi nechte na moment, kdy budete o správnosti tohoto kroku zcela přesvědčena a zároveň připravena starý život opustit. Může to trvat třeba rok i déle, ale je to důležité proto, aby Vás později nepřepadaly pochybnosti. Ten správný okamžik poznáte. Vaše srdce bude bít pro novou cestu a Vy sama budete 100% vnitřně přesvědčena, že děláte správně.

  1. Překonejte strach a udělejte první krok!

Až k tomu dozrajete, nenechte se odradit. Vaše okolí Vám může (a ze zkušenosti Vám mohu „slíbit“, že bude) podsouvat spoustu důvodů, proč to dělat nemáte. Jistě, že je to krok do neznáma, že se vzdáváte jistoty pravidelného příjmu, ale oni nejsou na Vašem místě. To jsou jejich obavy.

Vy přece věříte svému podnikatelskému plánu a víte, proč to děláte. Vám bude lépe. Budete paní svého času a života. A budete dělat to, co chcete, a tak, jak sama chcete.

Svoboda je právě o tom, že o svém úspěchu rozhodnete Vy sama. Bez jistot, s jistou dávkou dobrodružnosti, ale s o to větší radostí, až se to podaří.

  1. Věřte, i když ostatní nevěří

Jistě, že si můžete nechat od někoho poradit – ráda Vám v tom pomohu i já, ale nenaslouchejte všem. To, že ostatní ve Vašem nápadu nevidí potenciál, neznamená, že tam ve skutečnosti není. Vy přece víte, že danou činnost děláte dobře, snad dokonce i lépe než ostatní a umíte ji tak, že za ni lidé budou ochotni zaplatit, že?

Dokažte jim, že se mýlí. To, že oni nemají vnitřní pnutí či sen, nebo dostatek odvahy je realizovat, neznamená, že to nemáte dělat Vy. Najděte si svou cestu a pusťte se do toho!

 

Nenechte se od splění svého podnikatelského snu odradit!

Nenechte se od splění svého podnikatelského snu odradit! (foto: pixabay.com)

 

  1. Buďte aktivní!

Od první chvíle Vám musí být jasné, v čem tkví největší rozdíl oproti předchozímu zaměstnání. Nikdo Vám práci nesežene, nedá, nepřiřadí. Nemůžete sedět s rukama v klíně a čekat, až se nějaká objeví a najde si Vás. Musíte sama vyhledávat vhodné příležitosti, při nichž můžete ukázat, co umíte.

Čím aktivnější budete, tím více peněz si vyděláte a tím lépe budete moci své podnikání rozšiřovat. Nebudete mít nic zadarmo, každá zakázka bude výsledkem Vaší vlastní snahy.

  1. Vydržte i přes počáteční nezdary!

Všechno má svůj čas. Prosadit se a vybudovat si jméno či klientelu nějakou dobu trvá. Nelekněte se toho, že to hned od začátku nepoběží jako na drátkách. Může se klidně stát, že několik prvních měsíců nebude Váš nápad přinášet kýžené ovoce a úspěch.

Nejspíš v tu dobu zesílí tlak Vašeho nejbližšího okolí, abyste to vzdala. Dost možná i Vás samotnou budou přepadat pochybnosti, zda jste udělala dobře. Je to normální a zcela přirozené. Nepolevujte v aktivitě, vybičujte se na maximum a opakujte si, proč jste se tak rozhodla a svému snu věřila. Našetřená rezerva pokryje nutné náklady a budou-li se muset děti na chvíli uskrovnit, věřte, že jim to do života dá cennou lekci.

Velký úspěch se skládá ze spousty malých. Vydržte!

Velký úspěch se skládá ze spousty malých. Vydržte! (foto: pixabay.com)

 

  1. Radujte se i z mála a buďte připravená!

Každá vlaštovka v podobě zakázky, byť by byla sebemenší, je Váš vlastní úspěch. Postupně se jako střípky složí do mozaiky Vašeho splněného podnikatelského snu. Radujte se z nich, na každé odveďte bezchybnou práci a uvidíte, jak budou přibývat.

Nevzdávejte se. Někde na Vás čeká ta první velká – a až přijde, Vy buďte připravená a plná energie a chuti se do ní pustit. Vaše výhoda v tu chvíli bude právě to, že nejste vázána nikde v zaměstnání a máte tak možnost chytit šanci za pačesy a ukázat, co ve Vás je!

Přeji Vám hodně štěstí a budu moc ráda, když se se mnou podělíte o svou zkušenost. Věřte, že úspěch, vydobytý vlastními silami, Vás nejlíp zahřeje a veškeré původní obavy Vašeho okolí se brzy promění v obdiv, že jste to zvládla.

Pokud jsem Vám pomohla se rozhodnout, věřte, že z toho mám obrovskou radost. Pomozte i Vy svým přítelkyním a článek sdílejte, abychom společně i jim dodaly odvahu.

A budete-li v kterékoliv fázi rozhodování potřebovat poradit, neváhejte se na mne obrátit.

S láskou,

Alexandra

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů