Úskalí práce z domova – na co si dát pozor?

„Ty nemusíš do práce? Ty se máš!“ slyšela jistě každá z nás, ať už nám home office umožnil zaměstnavatel, nebo jsme se jako podnikatelky samy rozhodly řídit své aktivity z domova. Výhody domácí kanceláře jsem zmínila již několikrát, na co však nesmíme rovněž zapomínat, jsou rizika, která s sebou právě ta volnost přináší a která mohou v případě, že je neukočírujete, vést ke zcela opačnému výsledku, než jaký byl Váš úmysl.

Práce z domova má své nesporné výhody, ale také nutné předpoklady.

Práce z domova má své nesporné výhody, ale také nutné předpoklady. Zdroj: pixabay.com

 

Ačkoliv jste měla v plánu dnes vypracovat celý koncept nového projektu, na konci dne zjistíte, že máte hotovou stěží půlku, přestože jste se vůbec nezastavila. Jak je to možné? Kdybyste si zapisovala všechny jednotlivé úkony, co jste během dne dělala, příčinu snadno objevíte. Může to být některá z těch následujících nebo jejich kombinace.

  • Sedíte na dvou židlích

Začne to poměrně nenápadně tím, že než si na své pracovní místo donesete kávu, naplníte a zapnete pračku. Na tom přece nic není, zdržíte se dvě tři minutky a aspoň to bude vypráno dříve. Než otevřete notebook, sklidíte nádobí po snídani a utřete stůl, abyste měla kde pracovat.

Až si po chvíli práce odskočíte, cestou si všimnete, že je třeba zalít květiny, a tak to samozřejmě neodkládáte. Vždyť je to přece otázka chviličky! A když jdete do koupelny pro vodu, zjistíte, že prací program už skončil a venku je tak krásně, že by byl hřích to prádlo rovnou nepověsit.

A před polednem si uvědomíte, že je nejvyšší čas vrhnout se na vaření oběda pro děti a partnera, protože jste si právě na dnešek naplánovala guláš a u toho je třeba chvíli stát. Jistě, že tato přestávka byla v plánu, jen jste jaksi předpokládala, že budete mít v tu chvíli hotovo více práce. A tak po dobu jeho míchání odložíte projekt a vyřizujete maily a jiné krátké úkony, na které se nepotřebujete déle v kuse soustředit.

Co by se s těmito domácími pracemi stalo, kdybyste ráno odjela do kanceláře? Počkaly by na později, že?

  • Pro ostatní nejste v práci

To, že pracujete z domova, o Vás Vaše okolí zpravidla dobře ví. Jakmile ponoříte myšlenky do svého projektu, zcela zákonitě Vám tak zazvoní telefon, protože maminka či bratr mají právě chuť si povídat a dobře vědí, že se na Vás žádný šéf ani kolegové mračit nebudou.

Sotva zavěsíte a pár minut pracujete, objeví se ve dveřích sousedka či kamarádka, které hledají, ke komu by se vrtly na chvilku na kafe. A Vy jste přece doma, takže logicky máte čas!

A nemylte se, tento chybný předpoklad nepřichází pouze zvenčí. I Váš partner automaticky předpokládá, že je-li třeba skočit na poštu, nákup, do školy či na úřad, pro Vás to přece nebude problém vyřídit. Dokonce začnete dostávat i zcela nové úkoly, jako třeba vystát frontu na vyřízení STK nebo přezutí pneumatik, protože logicky on by si kvůli tomu musel brát dovolenou, a to je zbytečné, když Vás to nic nestojí.

Ale stojí! Stojí Vám práce, že?

Váš den má pouze 24 hodin, i když pracujete z domova.

Váš den má pouze 24 hodin, i když pracujete z domova. Zdroj: pixabay.com

 

  • Zcvrklá pracovní doba

Kromě toho, že během své „pracovní doby“ vyřizujete výše zmíněné vlastní či cizí úkoly, čas na práci, která Vás živí, se Vám může velmi snadno zcvrknout i z jiných důvodů. Máte-li to ráno zařízeno tak, že děti obstará partner, můžete si klidně trochu přispat. Obzvláště, pracovala-li jste včera dlouho do noci, protože jste toho přes den nestihla tolik, kolik jste chtěla a potřebovala.

Velmi snadno se Vám ale může stát, že Váš unavený a přetažený organismus skutečně vypne a Vy najednou s hrůzou zjistíte, že je půl desáté. Než se do něčeho smysluplného pustíte, už je tu zase ten čas vaření oběda – a za další dvě hodiny přijdou domů děti a než půjdou spát, nebudete schopná se na práci plně soustředit. Takže Vás nejspíš čeká další dlouhá noc, pokud je nechcete od sebe odhánět, a to Vy přece nechcete.

Takhle to ale nemůže jít donekonečna, že?

  • Sociální odloučení

Jste celé dny zavřená doma a v každé volné chvíli se snažíte dohnat něco z té práce, která Vám kvůli všem výše popsaným důvodům stojí. Nemáte kolem sebe žádné kolegy, kterých byste se mohla zeptat na názor či radu, a zpětná vazba od Vašeho partnera není to pravé ořechové.

Kamarádky Vás zvou večer na sklenku vína, ale Vy nemůžete, projekt stále není připravený. To, že pracujete doma, má tu nepsanou výhodu, že se nemusíte strojit, česat a malovat, takže byste se navíc musela hodně zdržovat přípravami, a na to nemáte čas. Při pohledu do zrcadla se pomalu, ale jistě přestáváte mít ráda a kamarádky Vás zvou čím dále méně, protože stejně vědí, že je to zbytečné.

Takhle jste to ale nechtěla, že?

Nenechte se zavařit. Soustřeďte se na to, co je opravdu nutné.

Nenechte se zavařit. Soustřeďte se na to, co je opravdu nutné. Zdroj: pixabay.com

 

  • Pracovní a osobní život splývají

Dostáváte se do kolotoče, z něhož není jednoduché vystoupit. Sama už nevíte, kdy pracujete a kdy jste matka, partnerka či kamarádka. Práci se snažíte udělat v každé volné chvíli, kdy od Vás právě nikdo jiný nic neočekává, a i tak je toho času zoufale málo.

Potřebovala byste se naklonovat, protože rodině slibujete už několik týdnů výlet, ale nemůžete si dovolit víkend vypustit, protože se Vám během týdne nahromadilo příliš mnoho pracovních úkolů. Na výlet tak pošlete partnera s dětmi samotné, abyste měla klid na práci.

Vy byste ale chtěla jet s nimi, že?

 

Zní Vám to trochu jako horor? No ano, o tomto přece ta svoboda práce z domova být nemá a nesmí! A právě před tím jsem Vás chtěla varovat.

TIP: Nenechte to zajít tak daleko a nastavte si pár pravidel, která striktně dodržujte a vyžadujte to i od ostatních:

  • Rituály

Přizpůsobte se co nejvíce situaci, kdy byste za prací dojížděla. Ráno vstávejte pravidelně, převlékněte se do „pracovního“ a odeberte se na pevný čas do své „kanceláře“. K tomu si uzpůsobte místo v domě, nebo třeba využijte nedaleké kavárny, než se naučíte rozlišovat, kdy pracujete a kdy ne.

  • Disciplína

Sepište si pracovní úkoly, které chcete stihnout, a „neodcházejte z kanceláře“, dokud je nebudete mít hotové. Pokud by Vás cokoliv mělo rozptylovat, vypněte to, ignorujte, zakažte si to. Teď pracujete. Nic ostatního pro Vás nesmí existovat a odkládání úkolů si nedovolte.

  • Signály

Domluvte si s rodinou i kamarádkami signály, podle nichž poznají, zda se potřebujete soustředit na práci, nebo Vás mohou vyrušit. Dejte si na dveře nebo stůl cedulku „PRACUJI“, domluvte si pevný čas, kdy jste pro ně neviditelná. Můžete si i vybrat například konkrétní halenku, kterou když oblečete, znamená to pro Vás i ostatní, že jste právě ponořená do své práce.

  • Optimalizace

Harmonizujte svůj časový program podle potřeb svých i okolí. Slaďte dobu, kdy se Vám nejlépe pracuje, s časy, kdy jsou na příjmu ostatní, s nimiž potřebujete komunikovat. Pracovní dobu můžete i rozdělit – například 4 hodiny ráno a zbytek večer – abyste mohla v klidu uvařit oběd pro rodinu, vyzvednout děti, či vyřídit cokoliv jiného nepracovního, co sama považujete za důležité.

  • Volný čas

Nezapomeňte si naplánovat i své volno. Čas pro rodinu, kamarádky i Vás samotnou. Mějte dopředu jasno v tom, kdy nepracujete, abyste si tyto chvíle mohla užít bez výčitek svědomí. Pracovní úkoly si terminujte tak, abyste je měla před tímto volnem hotové – a pak se za jejich splnění odměňte.

Disciplína a řád, to musí být Vaše mantra. Důsledně plánujte a rozlišujte!

Disciplína a řád, to musí být Vaše mantra. Důsledně plánujte a rozlišujte! Zdroj: pixabay.com

 

Jakmile naučíte sebe i okolí respektovat pravidla, budete moci naplno využívat výhod, které práce z domova přináší. Jen je třeba nezapomínat, že práce z domova je práce jako každá jiná a disciplína je u ní dvojnásob důležitá.

Věřím, že po přečtení tohoto článku už budete vědět, na co si dát pozor. Pomozte i svým kamarádkám a sdílejte ho, ať mají na vínko s Vámi vždy ten správný čas.

Řešila jste při práci z domova jiné problémy? Podělte se o ně se mnou a ostatními čtenářkami v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše ohlasy.

 

S láskou,

Alexandra

Komentáře