Příběh: Mám tolik nápadů! Do kterého se pustit?

Přesně s těmito slovy se na mě kdysi obrátila Majka (26). Mladá žena, která si na rodičovské dovolené připadala neúplná a nevyužitá a cítila, že má na to, dělat sama na sebe. Měla výhodu v partnerovi, který ji i dcerku více než dostatečně zajistil, ale nechtěla se jen tak nechat živit. Potřebovala cítit, že je soběstačná a že má dostatečnou cenu i jako samostatný člověk, nejen jako matka či manželka.

Žena může zvládat péči o dítě i podnikání.

Žena může zvládat péči o dítě i podnikání. Zdroj: pixabay.com

Do mé kanceláře tehdy vplula příjemná, upravená a na první pohled spokojená a vyrovnaná žena s kočárkem. Nechtěla pro dcerku žádnou chůvu, věřila, že dítě je v nejlepších rukou u své matky, a hodlala všechno zvládnout sama. Přesto, že o malou pečovala bez cizí pomoci, cítila, že má ještě dost energie na něco dalšího.

Bojím se, že zhloupnu

Jeden z jejích nejsilnějších argumentů, proč cítila potřebu pustit se do podnikání, byl ten, že nechtěla na rodičovské otupět. „I když se snažím na dcerku nešišlat, stejně se mi život zúžil na plínky, kašičky a bábovičky. Mám pocit, že z toho blbnu, a potřebuju cítit, že to tak není,“ vysvětlila mi klidně a bylo vidět, že o tom hodně přemýšlela.

Před mateřskou pracovala jako osobní asistentka generálního ředitele jisté velké firmy a byla zvyklá permanentně zaměstnávat hlavu. Zařizovala konference pro desítky lidí, připravovala různé eventy a práci, při níž využívala svůj přirozený organizační talent, prostě milovala. Byla puntičkářka a její šéf oceňoval, že všechny akce dopadly vždy na jedničku, protože nic neponechávala náhodě. Věděla, že se na své místo může po rodičovské dovolené okamžitě vrátit, ale srdce jí napovídalo, že by to byl krok zpátky.

Víte přesně, co chcete? Tak za tím jděte!

Víte přesně, co chcete? Tak za tím jděte! Zdroj: pixabay.com

Chci využít své schopnosti pro sebe samotnou

Ačkoliv na svého šéfa vzpomínala jen v dobrém, Majka cítila, že by byla škoda věnovat celý život tolik energie a svých dovedností ve prospěch někoho jiného. Hledala tedy cestu, jak by z toho mohla těžit především ona sama. A navíc si i sama určovat podmínky toho, co bude a nebude ochotna dělat.

Chci podnikat,“ oznámila mi proto zcela rozhodně. „Už o tom přemýšlím dlouho a jsem přesvědčená, že na to mám a že je to ta pravá cesta pro mě. Nechci se po rodičovské vracet nějak do práce a být nucená tam trávit vymezený čas. Chci být schopná věnovat se dcerce podle jejích potřeb, ale přitom stát pevně na svých nohou.“

Vypadalo to, že snad v jejím případě budu bez práce. Takto přesvědčivých klientek moc nemívám. Přesto i Majka mou pomoc potřebovala.

Chci podnikat. Ale v čem?

Majčin problém spočíval v tom, že se nemohla rozhodnout, jak přesně by mělo její podnikání vypadat. Věděla, že jejími silnými stránkami jsou:

 • organizační talent
 • komunikativnost
 • pečlivost
 • kreativita
 • schopnost plánovat čas
 • schopnost řídit lidi

Logicky se tedy nabízelo najít takový obor, v němž je bude moci co nejlépe využít. Ale jaký to je?

Váháte, v čem podnikat? Sepište si své silné stránky a co Vás baví. Zdroj: pixabay.com

Váháte, v čem podnikat? Sepište si své silné stránky a co Vás baví. Zdroj: pixabay.com

„Jaká oblast vám je blízká?“ zkoušela jsem ji navést na správnou cestu.

Majka ovšem nápady přímo sršela a její rozhodnutí to nijak neulehčovalo. Dokázala si představit, jak pracuje v cestovním ruchu či organizování zábavných aktivit pro děti, i to, že učí maminky na mateřské vařit a správně si naplánovat čas, viděla se v pořádání jazykových kurzů, i jak předcvičuje jógu. Majka byla skutečně žena plná energie a velmi široce orientovaná.

Jak objevit to pravé ořechové?

Prošla jsem s Majkou oblasti jejího zájmu a probraly jsme spolu, v čem je příliš silná konkurence a nemá tudíž cenu se do toho pouštět, i co by bylo příliš náročné na financování a hladké spuštění. Nakonec jsem ji nechala sepsat to, čím nejraději tráví svůj čas. Vyšly jí z toho tyto oblasti zájmu:

 • sport a cvičení
 • tanec
 • práce s lidmi
 • práce s dětmi
 • kreativní tvoření

Představa se nám pomalu ale jistě začínala rýsovat, Majka navíc dobře znala okolí svého bydliště a věděla, že podobné služby minimálně v okruhu 20 km nikdo nenabízí, přestože je tam dost potenciálních klientek.

Máte-li plán, na nic nečekejte. Jednejte!

Máte-li plán, na nic nečekejte. Jednejte! Zdroj: pixabay.com

Potřebovaly jsme ale nejdříve zjistit jednu důležitou věc. Majka byla ženou činu, a tak si ihned telefonicky ověřila, že Sokolovna v jejich obci je již delší dobu skutečně nevyužitá a že majitelé budou jen rádi, pokud znovu ožije a někdo se o ni bude starat. Dohodla si s nimi tedy schůzku k dohodnutí nájemních podmínek a už vesele rozpřádala své plány.

Než odešla, připomněla jsem jí, že ačkoliv se jí konkurence může v tuto chvíli zdát nepodstatná, protože její region je v tomto směru zcela nedotčený, časem se to může změnit a je tedy třeba najít silnou konkurenční výhodu, jakou její zákaznice opravdu ocení a jaká je u ní udrží.

Ideální řešení pro ženu i matku

Hned po prázdninách mě Majka pozvala na slavnostní otevření nového centra aktivit (nejen) pro maminky s dětmi a pyšně mi ukazovala rozvrh jednotlivých kurzů, které zařídila a s ohledem na časové možnosti zákaznic vhodně rozplánovala jak do dopoledních, tak pozdně odpoledních a večerních hodin. Některé dokonce i sama vedla, na jiné si pak sehnala šikovné pomocnice.

Dírou na trhu může být i nedostatek žádané služby ve Vašem regionu.

Dírou na trhu může být i nedostatek žádané služby ve Vašem regionu. Zdroj: pixabay.com

Vzhledem k tomu, že součástí služeb centra byl i hrací koutek pro děti s hlídáním, aby se maminky mohly plně a bez obav věnovat svým zájmům, konečně tak i Majka dovolila, aby o její dcerku občas pečoval i někdo jiný. Holčičce to ve výsledku náramně prospělo a i Majka viděla, že je to tak jedině správně – ona v tu chvíli pracovala a naplno využívala své vnitřní schopnosti, a přitom věděla, že o její holčičku je dobře postaráno.

Jestlipak jste Vy, moje šikovné čtenářky, objevily v Majčině příběhu nějakou konkurenční výhodu? Pokud ano, napište mi ji do komentáře, jsem zvědavá na Vaše tipy.

Přeji Vám, abyste stejně jako tato moje klientka v sobě našly ten správný nápad a odvahu ho uskutečnit, a stát se tak plnohodnotně sama sebou. A nebudete-li si vědět rady, pamatujte, že jsem tu pro Vás a stojím vždy na Vaší straně.

 

S láskou,

Alexandra

Komentáře