Příběh: Josephine Cochrane – žena, která na svém nápadu uměla vydělat

Často Vám říkám, že žádný nápad není k zahození, byť se na začátku zdá nerealizovatelný. Vše, co na světě existuje, někdy dříve nebylo. Pak někoho napadlo zkusit to vytvořit a dnes nám to připadá jako samozřejmost. Dost možná se ve své době autor či autorka toho nápadu zdáli svému okolí bláhoví, jistě i je samotné sužovaly občas pochyby. Ale důležité je, že to nevzdali a svůj nápad převedli v realitu. Jako například Josephine Cochrane. Že Vám její jméno nic neříká? A přitom mnoho z vás díky ní dnes má více času na svou práci, koníčky či rodinu.

Žen, které díky svému vynálezu zbohatly, zná historie jen pár.

Žen, které díky svému vynálezu zbohatly, zná historie jen pár.

Josephine předtím

Jako malá (žila v letech 1839 až 1913) žila Josephine v americkém státě Indiana a jejím dědečkem byl vynálezce parníku, John Fitch. Snad jí tento příklad později pomohl v rozhodování a dodal potřebnou odvahu.

Později se v Illinois provdala za úspěšného obchodníka a politika Williama Cochrana a jako vzorná manželka mu porodila dvě děti a starala se o dům, v němž pořádali časté večeře pro mnoho důležitých hostů. Pro tyto příležitosti vždy samozřejmě servírovali pokrmy na tom nejlepším nádobí, a sice na vzácných porcelánových kouscích z počátku 17. století, které byly součástí jejího dědictví.

Josephine Cochrane dodnes uznává celý svět.

Josephine Cochrane dodnes uznává celý svět.

Nenahraditelná ztráta jako důvod k zamyšlení

Jistě si samy dokážete představit, co muselo nutně přijít. Po každé takové večeři docházelo při mytí nádobí k menším či větším škodám. Tu se uštípl kousek talíře, tu dokonce některý ze vzácných kousků neopatrné služce vypadl z ruky a rozbil se úplně.

Josephinino dědictví se tak zvolna měnilo v hromadu střepů a otlučené kousky, na něž hostům dát prostřít nemohla, a ji to pochopitelně trápilo. Jistě mohla pokrčit rameny a i nadále dopředu litovat kusy, které dojdou újmy příště.

Ale ona ne!

Hledání řešení

Josephine se nehodlala vzdát bez boje. Místo toho začala uvažovat o tom, co je příčinou nenahraditelných škod, k nimž během mytí nádobí docházelo. Došla k názoru, že problémem je lidský faktor a nadměrná manipulace s každým kouskem.

Ale každý problém má své řešení – v tomto případě jej Josephine nacházela ve stroji, do nějž by se jednotlivé kousky opatrně naskládaly, a on by pak zbytek práce odvedl sám. Tušíte správně – Josephine je autorkou vynálezu, který (samozřejmě v jeho mnohokrát zdokonalené verzi) je dnes součástí mnoha domácností a bez nějž si komfortní život ani neumíme představit.

Traduje se, že Josephine po jedné večeři, kdy opět přišla o pár drahocenných kousků, na ulici rozčileně vykřikovala: „Jestli nikdo nevymyslí stroj na mytí nádobí, udělám to sama!“ Pro pořádek je nutné dodat, že se o to dva muži skutečně pokusili, ovšem ani jeden z nich se svým nápadem neuspěl.

Ztráty na vzácném porcelánu přivedly Josephine na skvělý nápad.

Ztráty na vzácném porcelánu přivedly Josephine na skvělý nápad.

Těžký úděl v těžké době

I v dnešní době je v hlavách lidí hluboce zakořeněná myšlenka, že většinu vynálezů mají na svědomí muži. Schválně si to zkuste: kolik dokážete vyjmenovat slavných vynálezců a jaké procento z nich tvoří ženy?

A teď se zkuste ve své mysli přesunout o celých 135 let zpátky, do doby, kdy Josephine zemřel její alkoholický manžel a zanechal po sobě obrovské dluhy. Pětačtyřicetiletá žena byla nucena najít způsob, jak sama uživit sebe a dcerku (synek jí bohužel ve dvou letech zahynul), a to s minimem prostředků, které měla k dispozici.

Místo, aby se litovala, rozhodla se raději rozvinout svou původní myšlenku a pustila se do podrobnějších plánů, jak by měl vypadat a fungovat stroj na mytí nádobí.

Poučena ze dvou předchozích neúspěšných mužských pokusů si najala mechanika George Butterse a společně připravili drátěné košíky, přesně na míru jednotlivým kusům nádobí. Ty umístili naplocho do měděného hrnce, v němž se otáčelo motorem poháněné kolo, které vířilo mýdlovou vodu. Její hladina se zvedla vysoko a po dopadu dolů tak čistila povrch nádobí. Jako první tak k jeho strojovému mytí namísto kartáčů použili princip vodního tlaku.

Josephine to mohla vzdát a přijmout svůj těžký úděl, ale neudělala to.

Josephine to mohla vzdát a přijmout svůj těžký úděl, ale neudělala to.

Kýžený úspěch se dostavil

Josephine si svůj vynález nechala patentovat a následně jej představila na světové Kolumbijské výstavě, kde získala nejvyšší ocenění. Rychle se to rozkřiklo, a tak brzy začala dostávat objednávky z hotelů a restaurací z celého státu Illinois.

Josephine založila továrnu na výrobu myček a od konce 19. století její firma zásobovala trh až do padesátých let, kdy se tento spotřebič stal běžnou součástí standardního vybavení nově stavěných domů, ovšem již s požadavkem na stabilní připojení k horké vodě.

Josephine jako vzor

Dodnes nám může být vzorem. Žena, která žila v době, kdy měla velmi těžké se prosadit, a přesto to dokázala. Vystihla svou vlastní potřebu a dokázala si představit, že stejný problém jako ona řeší i většina ostatních. Namísto pokrčení rameny, že nic takového, co by ji ochránilo před ztrátou zbytku svého dědictví, neexistuje, svůj nápad rozvinula a dotáhla do úspěšného konce.

Nevzdávejte se ani Vy! Každý zdánlivě bláhový nápad může být ten pravý.

Nevzdávejte se ani Vy! Každý zdánlivě bláhový nápad může být ten pravý.

Mnohé již od těch dob vymyšleno bylo. Přesto však i Vy jistě narážíte na situace, kdy by Vám pomohlo či posloužilo něco, co dosud neexistuje, či si umíte představit, jak danou věc vylepšit.

Nelekejte se svých snů a zkuste na ně dát. Naslouchejte své intuici – stejné přání mohou mít tisíce jiných žen a třeba právě Vy jednou přijdete s tím správným nápadem, který jim přinese ulehčení a Vám kýžený podnikatelský úspěch.

A já Vám při tom budu ze všech sil držet palce!

Vaše Alex

Komentáře