Potřebujete ve své firmě pomoc? Nepropásněte ideální šanci!

Ať právě řešíte výpadky zaměstnanců z důvodů dovolených, čeká Vás sezónní špička, nebo potřebujete nárazovou výpomoc, ale nechcete vytvářet další plnohodnotné pracovní místo, přichází ideální období pro vyzkoušení jednoho zajímavého řešení. Jakého?

Moudrá a úspěšná podnikatelka se nebojí využít k rozvoji své firmy i poměrně netradiční způsoby.

Moudrá a úspěšná podnikatelka se nebojí využít k rozvoji své firmy i poměrně netradiční způsoby.

Tip: Pořiďte si do své firmy stážistu!

Může Vám to znít jako praxe známá spíše ze zahraničí nebo dokonce pouze z filmů, ale opak je pravdou. I v našich končinách jsou stáže oboustranně zajímavou a vyhledávanou příležitostí jak pro podnikatele, tak pro zájemce o novou pracovní zkušenost.

Proč právě nyní?

Mnoho stážistů se rekrutuje z řad absolventů škol, jimž brzy skončí poslední prázdniny. Začínají se tedy poohlížet po šikovném uplatnění a díky časově omezené stáži mohou získat praktické zkušenosti ze svého oboru, stejně jako užitečné pracovní návyky a kontakty, aniž by se přitom smluvně zavazovali k trvalému pracovně-právnímu vztahu. Neméně důležité pak pro ně je vyzkoušet si v praxi své teoretické dovednosti a znalosti a získat tak lepší výchozí pozici pro první skutečné zaměstnání.

Pro studenty je stáž vynikající příležitostí zúročit teorii a poznat praxi. Využijte jejich euforie!

Pro studenty je stáž vynikající příležitostí zúročit teorii a poznat praxi. Využijte jejich euforie!

Vy jako podnikatelka pak můžete využitím stážisty získat hned několik benefitů:

  • svěží nový vítr – každý, kdo rozčeří stojaté vody Vašeho stabilního týmu, s sebou zároveň přináší pozitivní energii, jež může nakazit všechny okolo
  • nezávislý pohled zvenčí – neméně užitečná je objektivita či nedotčenost, díky níž na rozdíl od Vás a ostatních zaměstnanců, nebude stážista svázaný obvyklými postupy a limity. Vaše obvyklé „tohle nejde“ může zbořit ve vteřině.
  • potenciálního budoucího zaměstnance – bude-li obě strany spokojeny, je možné, že si vychováte svého budoucího pracovníka. Vy i on budete ještě před uzavřením smlouvy dobře vědět, do čeho jdete a co od toho druhého můžete čekat

– a to vše buď bez jakýchkoli výdajů, nebo za podstatně menší odměnu, než byste vyplatila řádnému zaměstnanci. Stáže totiž bývají velmi často bezúplatné, případně hrazené symbolicky. Záleží na dohodě, ale principiálně jde zájemcům skutečně především o osvojení nové zkušenosti.

Stáže jsou oboustranně nesmírně užitečné. Vám přinesou svěží invence a nezávislý pohled zvenčí, který může být klíčovým v řešení dlouhodobých problémů.

Stáže jsou oboustranně nesmírně užitečné. Vám přinesou svěží invence a nezávislý pohled zvenčí, který může být klíčovým v řešení dlouhodobých problémů.

Kdo patří nejčastěji mezi stážisty?

  • absolventi bez praxe – potřebují zajímavou náplň do svého životopisu a sebevědomí pro hledání budoucího zaměstnání
  • matky po mateřské, resp. rodičovské dovolené – bojí se vrátit rovnou do práce, s níž ztratily kontakt a přehled v oboru.
  • nezaměstnaní – touto cestou se snaží zůstat mezi lidmi a udržet si pracovní návyky
  • studenti z cizích zemí – hledají příležitosti, jak si procvičit jazyk a poznat lépe zemi, v níž studují. Pro Vás mohou být nesmírně zajímavým zdrojem inspirace.
  • důchodci – ještě chtějí být užiteční, ale zároveň nezabírat pracovní místa mladým

Díky poslední kategorii nemůžu nevzpomenout na úžasný a lidsky milý příběh z filmu Stážista s duší nestárnoucím Robertem de Niro a okouzlující podnikatelkou Anne Hathaway, kteří díky stáži nakonec našli i hluboké přátelství.

Oficiální video trailer tohoto inspirativního snímku (csfd.cz):

Nikdy totiž nevíte, o co všechno Vás ve výsledku může stáž, respektive Váš stážista, obohatit. Co Vám tedy brání, podívat se do Národního katalogu stáží nebo si podat inzerát v některé skupině na FB, nabízející brigády a práce?

Přeji Vám hodně štěstí a budu se na Vás těšit zase příště,

Vaše Alex.

Komentáře