Po čem ženy touží aneb Splňte si svůj podnikatelský sen

Když jsem vymýšlela titulek dnešního článku a napadl mne slogan Po čem ženy touží, okamžitě jsem si vybavila stejnojmenný film s Melem Gibsonem v hlavní roli. Ten se v něm objevuje jako poněkud (hodně) šovinistický reklamní profesionál, který má schopnost slyšet ženské myšlenky. Tedy i to, po čem opravdu touží. Ale to přece všechny víme.

Chceme být milované, úspěšné a šťastné. Mít zdravé a spokojené děti a užívat si života i tak, že si budeme plnit své sny.

To, po čem ženy touží, se ve většíně případů neliší. Zdroj: pixabay.com

To, po čem ženy touží, se ve většíně případů neliší. Zdroj: pixabay.com

A ty sny jsou často právě o tom, jak se uplatníme ve vlastním byznysu.

Na začátku podnikání dnes už slavné návrhářky Natali Ruden byl právě takový sen. Sen o vlastní značce, se kterou by prorazila po celém světě. Do svých šatů nyní obléká české i světové celebrity a její jméno se šíří jako synonymum pro originální a kvalitní módu.

Kdo vlastně určil, že ženy jsou ty, které mají zapomenout na své sny? Proč bychom se měly radovat pouze z toho, že manželovi chutná nový recept, který jsme našly?

I pro ženy je důležitá seberealizace, ačkoliv často dávají sebe na poslední příčku v rodinném žebříčku. Být matkou a ženou v domácnosti znamená prokazovat denně své manažerské schopnosti, a to v oblastech jako je logistika, projektový management, vedení týmu a mnoho dalších.

Proč tyto své schopnosti neuplatníme samy pro sebe a nesplníme si svůj sen?

„Byla jsem žena v domácnosti se dvěma malými dětmi. A měla jsem manžela, který opravdu nechtěl, aby jeho manželka pracovala. Neměl totiž rád konkurenci. To je taky důvod, proč už s ním nejsem.“ 

Pauline Trigère, návrhářka a podnikatelka

Po čem tedy my ženy vlastně toužíme, když se vrhneme do našeho vysněného podnikání?

Co vlastně chceme:

  1. BÝT NEZÁVISLÉ

Je skvělé, že už jsou dávno za námi doby, kdy rolí ženy byly jen o starosti o dům a rodinu bez možnosti vyššího vzdělání či třeba seberealizace. Nicméně ta doba ještě není tak daleko, vždyť v naší malé zemi získaly ženy volební právo až po roce 1918 a první česká akademička promovala na pražské univerzitě v roce 1937. Velmi dlouho byly ženy zcela závislé na mužích ve smyslu obživy i svého práva na místo ve společnosti.

Není to tak dlouho, co ženy měly daleko méně možností.

Není to tak dlouho, co ženy měly daleko méně možností. Zdroj: Google

Na rozdíl od mužů je tedy naše historie osamostatnění a možností postavit se na vlastní nohy poměrně krátká. Nicméně stále mnoho žen stojí ve stínu svých mužů, ačkoliv nemusí. Často mají prostě jen strach opustit stereotyp a začít s něčím novým.

Pokud je to i Váš případ, něco Vám teď povím. Je to jen o prvním kroku. Jakmile jej uděláte, překonáte ten prvotní strach, otevře se před Vámi celý nový svět plný příležitostí a nezávislosti, kterou si zamilujete. Tak jako milióny žen před Vámi.

„Jsem ochotná riskovat. Pokud nemáte opravdový strach ze selhání, pak dostatečně neriskujete.“

Sandra Kurztig, zakladatelka firmy ASK Computer Systems

  1. BÝT ÚSPĚŠNÉ

Znáte Oprah Winfrey? Jistěže ano, stejně jako milióny dalších lidí, které se zatajeným dechem očekávaly nový díl její show, v níž odhalovala a řešila nejpalčivější problémy dnešní doby. Co vlastně stojí za úspěchem děvčete, které vyrůstalo v chudinské čtvrti a rozhodně nemělo na růžích ustláno? Dle jejích vlastních slov se prostě řídila svými sny. A věřila v ně, věřila sama v sebe.

Její nejznámější větou je: „Můžete mít všechno, co chcete.“ 

 Zde bych výrok slavné moderátorky a filantropky trochu pozměnila. A udělala z jejího citátu vlastní TIP, který Vám může pomoci, dle mých zkušeností, více:

Můžete mít cokoli, ale nemůžete mít všechno.”

Ano, opravdu můžete být úspěšné. Je třeba si ale nejdříve ujasnit, co opravdu chcete. V čem jste dobré. Kam chcete své podnikání posunout. A také mu samozřejmě věnovat svou vášeň, svůj čas a své zaujetí. Poté přijde kýžený úspěch.

„Není nic na světě, čeho by žena nemohla dosáhnout pomocí dobré a tvrdé práce. Musíte nejdřív něco opravdu chtít a pak si za tím taky musíte jít celým svým srdcem a duší.“

Margaret Rudkin, jedna z nejúspěšnějších amerických podnikatelek, pekařka

  1. MÍT NA KOHO SE OBRÁTIT

Chceme být dokonalé. Často pracujeme, organizujeme, vaříme, šijeme, pereme, emailujeme až do padnutí, až do roztrhání těla. Protože chceme být nepostradatelné, protože si myslíme, že když nezvládneme všechno, tak si nezasloužíme pochvalu. Zkusme se občas zastavit, a když je nejhůř, požádat o pomoc. I ty nejúspěšnější podnikatelky mají kolem sebe tým poradců, rodiny, přátele, na které se mohou kdykoliv obrátit. Protože říci si o pomoc není selhání.

Naslouchejte svému srdci a své sny si odhodlaně plňte.

Naslouchejte svému srdci a své sny si odhodlaně plňte. Zdroj: pixabay.com

Když máte potíže, zkuste si sednout s rodinou, zeptat se na názor svých blízkých. Můžete zkusit i nějakou internetovou poradnu, či se se svými podnikatelskými problémy svěřit do mé péče. Neboť i to je náplní mé práce, pomáhat řešit to, na co už nestačíte. I s roky praxe a stovkami konzultací podnikatelských plánů a příběhů je pro mne stále poctou a velkým závazkem, pokud se na mne podnikatelky s žádostí o pomoc obrátí. A věřte, že si na ně neukazuji prstem, že něco nezvládají, naopak, vážím si jich o to více. Protože ví, že jejich sen je natolik důležitý, že jej nechtějí při prvním náznaku problému zahodit, a raději požádají o pomoc odborníka.

Nedokážeš to udělat sama. Neboj se spoléhat na ostatní, aby ti pomohli dosáhnout tvých cílů.“

Oprah Winfrey, podnikatelka a televizní hvězda

Dnes jsme si povídaly o snech. O těch velkých i malých. A o tom, že je důležité za nimi jít i přesto, že máme občas strach. Uvědomily jsme si, že toužíme být nezávislé, úspěšné a podporované, ať se děje co se děje. A také to, že si všechny tyto prožitky zasloužíme v životě mít.

Následujte své sny, a když budete mít pochybnosti či problémy, nebo budete třeba jen potřebovat dobrou radu, neváhejte se na mne obrátit. Budu se těšit.

Také se těším s Vámi na příště, a pokud se Vám článek líbil, budu ráda, pokud ho budete sdílet.

S láskou,

Vaše Alexandra

Komentáře