Jak začít podnikat, když nemám peníze?

„Proč nepodnikáš? Nemám peníze do startu. Nemůžu. Potřebovala bych vyhrát ve sportce.“

Na takové nápady, prosím, rychle zapomeňte. Žádné sázky do loterie, žádné černé myšlenky. Vždycky existuje způsob, jak peníze sehnat, a naopak jde o řešení, jak neriskovat, ale naopak sázet doslova na jistotu.

Nezdá se to, ale ukážu Vám, že to je možné.

Jak získat peníze?

1. RODINA

Fantazii se meze nekladou. Můžete využít různé kanály. První, kam se lidé obyčejně obrací, jsou rodina, příbuzní nebo přátelé. Od těch si můžete půjčit rychle a bezúročně (obyčejně). Rozhodně buďte ale opatrná. Leckdy jsou přátelské vazby spíš na škodu. Nic nepodceňujte a mějte podepsanou smlouvu, případně podmínky půjčení peněz.

Není nic horšího, než když při každé návštěvě Vaší e-mailové schránky, prohlédnutí sms nebo dokonce otevření dveří, slyšíte slova typu: „A kdy že mi vrátíš ty peníze?“

Měla jsem známou Helenu, která začínala podnikat v cestovním ruchu. Do startu potřebovala finanční injekci a po pěti odmítnutích ze strany banky se proto lehce zoufalá obrátila na svoji rodinu. Oslovila vlastní matku s prosbou o pomoc. Ta jí ochotně poskytla 250 000 Kč, které měla naspořené a opravdu je nepotřebovala. Helena mohla zainvestovat a podnikání rozjet. S matkou nic nepodepsala, nedomluvily se ani na splátkách nebo termínu, kdy alespoň se splátkami Helena začne.

A na světě byl problém. Matka se jí asi po 4 měsících začala ptát. Z drobných otázek se postupem dní a týdnů stalo nepříjemné rýpání. A teď spolu obě ženy nemluví. Vina byla ale na straně Heleny. Měla si od začátku s matkou ujasnit (nejlépe písemně), kdy jí peníze splatí.

Je mylné se totiž domnívat, že když někomu půjčíte 250 000 Kč, tak Vám je vrátí do 3 nebo 4 měsíců. Na to je potřeba čas. Firma se buduje i několik let, to všechno měla Helena se svojí matkou probrat a mít písemně potvrzené. Očekávání by pak byla jiná.
Dejte si na to také pozor.

clanek_1

Půjčovat si od rodiny může být riskantní, zdroj www.pixabay.cz

2. CROWDFOUNDING

Další možností je nechat si svůj projekt nebo start podnikání zafinancovat někým jiným. Jak to funguje?

Jednoduše popíšete druhým, co děláte a požádáte je o přispění a pomoc. Výborný server je www.hithit.cz, což je jakási banka projektů, které žádají o finanční příspěvky od lidí. Jde v podstatě o takovou sbírku, kterou zahájíte a poprosíte druhé, aby Vám přispěli.

Crowdfounding je primárně o nápadu a jeho prezentaci. Musíte druhé zaujmout. Fádní barvy a slova na nikoho nezapůsobí. Musíte být kreativní.

Ukažte lidem, že peníze od nich potřebujete, nedávejte do popředí tolik sebe jako fakt, jak díky jejich financím vytvoříte něco prospěšného pro druhé. Pro svoje zákazníky.

„Rozhlédněte se, co dělají všichni ostatní. A pak udělejte něco jiného.“ – Fanny Slater

3. ÚŘAD PRÁCE

Půjčit si můžete také od úřadu práce. Věděla jste to? Stačí jít na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí a získáte bližší informace.

Nejde o horentní sumy, ale v řádech desítek tisíc korun. Odborně se tomu říká příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Mějte připravený svůj podnikatelský plán, protože ho na úřadu po Vás budou chtít.

Podnikání se také musíte věnovat minimálně dva roky, jinak budete muset vrátit poměrnou částku půjčky, pokud ukončíte svoji podnikatelskou činnost.

clanek_2

Úřad práce Vám může také půjčit peníze, zdroj www.pixabay.cz

4. INVESTOR

Před investora si musíte stoupnout s konkrétním byznys plánem a čísly. Jinak nepochodíte. Viděli jste někdy pořad Den D? Tak přesně takto to funguje. Investor není žádný váš kamarád a rozhodně mu nejde o vaše dobro. Jde mu pouze o zhodnocení svých peněz, které budou ve vašich rukou.

Opět si dejte tedy pozor na smlouvy a dohody.

Musíte prokázat, že znáte trh, že víte, kdy se investice navrátí a jak se bude podnikání zhruba vyvíjet. Pokud hledáte investora, můžete zkusit server www.aaapoptavka.cz.

5. MIKROPŮJČKA

Pokud si potřebujete půjčit menší obnosy peněz, pak je mikropůjčka také řešení. Dejte si ale pozor, kde si ji sjednáváte. Úroky by Vás mohly překvapit. Bývají poměrně vysoké.

Pokud byste ráda viděla nějaké srovnání v rámci různých bank, můžete se podívat zde >>

clanek_3
Půjčku si vždy dobře promyslete, zdroj www.pixabay.cz

„V životě není důležité, abychom měli peníze, ale aby je měli druzí.“ – Sacha Guitry

Tak jak se cítíte? Nabitá a plná energie do začátků svého podnikání, nebo máte strach?

Upřímně strach není špatný. Strach vám může být skvělým průvodcem. Jedno moudré přísloví dokonce praví: „Kdo se nebojí, nemyslí to ve skutečnosti vážně.“

Pojďte proto dál. Vy to zvládnete!

Pokud se Vám článek líbil, dejte like. Komentujte, sdílejte a pošlete ho někomu, komu by se také mohl hodit.

Těším se na Vás příště
Vaše Alexandra

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů