Jak správně motivovat zaměstnance? Stačí dobrý feedback?

Jak správně motivovat zaměstnance? Stačí dobrý feedback?

Vést správně a konstruktivně tým lidí není vůbec jednoduché. Pokud jste právě v této situaci, tak určitě víte, o čem zde píši. Udržet si přízeň všech podřízených je mnohdy větší fuška než uspokojit nároky vlastního nadřízeného. A k tomu všemu je ještě motivovat k další bezchybné práci? Skoro nadlidský úkon!

Jak byste k tomu tedy měly přistoupit? Na co nezapomenout a co naopak ze svých kroků úplně vypustit? A stačí k motivaci jenom dobrý feedback? Z následujících řádků se hned všechno dozvíte!

1. Nepomlouvejte šéfa za jeho zády

Ve větších firmách můžete vést tým lidí a ještě se přitom sami zodpovídat svému nadřízenému. Potřebujete, abyste s Vašimi zaměstnanci drželi pohromadě. Proto není dobré při každé příležitosti pomlouvat šéfa za jeho zády. I když na něj zrovna máte pifku, nesmíte to dát před týmem najevo. Šéf by pro vás měl zůstat guru”, který Vaši společnost udržuje v pozitivních číslech.

Pokud byste jej začala před týmem pomlouvat, Vaši kolegové by v něm už neměli žádnou důvěru, a proto by nevěřili ani práci, kterou pro něj odvádí. Loajalita je tedy zásadní!

zamestnanci_1

Buďte loajální, i když se šéf nedívá, zdroj www.pixaybay.cz

2. Chvalte, ale upřímně

Další na řadě je pozitivní feedback. Ten je určitě důležitý. Všichni milujeme pochvalu, a to i Vaši podřízení. Ovšem chvalte pouze v případě, kdy si tím jste skutečně 100% jistá. Tedy nelámejte pochvaly přes koleno a určitě nechvalte za každou drobnost. Pak by totiž Vaše pochvaly ztratily váhu a už by je nikdo nebral vážně. A to je stejné, jako byste nikdy nikoho nepochválila.

TIP PRO VÁS: Chvalte občas i jinak než jen slovně. Nic nepotěší tak, jako upřímná pochvala v podobě čokolády nebo nějaké milé drobnosti.

3. Nezdůrazňujte chyby podřízených, ale snažte se je řešit

Všichni chybujeme. Chybovat je přeci lidské. Však si sama vzpomeňte, kdy Vy naposledy jste něco skutečně řádně pohnojila! A vzpomínáte na ten okamžitý pocit viny a ten kritický hlas, který se najednou ve Vaší hlavě nedal zastavit? Stejně tak to mají i Vaši podřízení!

zamestnanci_2

Vždycky hledejte řešení a berte věci s nadhledem, zdroj www.pixabay.cz

Proto jejich chyby ještě více nezdůrazňujte, ale snažte se najít nejsnazší a nejrychlejší řešení. Jen tak budou Vaši podřízení vědět, že když něco pokazí, tak jim nikdo hlavu neutrhne a naopak mohou v budoucnu zkusit třeba i rizikovější postup, protože ví, že vždy budete stát za nimi.

“Chval přítele veřejně, ale kárej ho mezi čtyřma očima.” Leonardo da Vinci

4. Musíte zůstat nad vodou

Jednoduše musíte neustále zůstat nad vodou. Ať už se děje cokoli, zachovejte chladnou hlavu. Několikrát se nadechněte a vydechněte. Ostatní na Vás spoléhají. Jste to Vy, kdo musí umět rozhodnout. A díky svému příkladu povedete i celý tým, který bude mít ve Vás oporu i v těch nejhorších chvílích. Vedete druhé kupředu.

5. Dávejte a bude Vám dáno

A nakonec se nebojte dávat. Teď nemyslím věci ani peníze, ale svou energii a čas. Věnujte každému jednotlivému členovi Vašeho týmu každý den pět minut a zeptejte se ho, jak se má, jak se mu daří, jestli je všechno v pořádku a jestli s něčím nepotřebuje pomoct.

Vy jste totiž jádrem Vašeho týmu, který může být tak silný, jak silná budete Vy sama. A uvidíte, že když darujete každému podřízenému pouhých pět minut denně, všichni Vám to vrátí.

zamestnanci_3

Kdo dá, ten také dostane, zdroj www.pixabay.cz

Sečteno, podtrženo.

Zkuste postupně pracovat bod po bodu. Jeden týden úplně vynechte nepříjemné komentáře na osobu šéfa, další přidejte upřímné pochvaly, následující se zaměřte na konstruktivní řešení problémů, čtvrtý týden zkuste zůstat nad věcí a příliš nepodléhejte stresu a nakonec zkuste pátý týden věnovat každý den pět minut svého času každému z Vašeho týmu.

Po pěti týdnech mi klidně dejte vědět, jak Vám tyto tipy zafungovaly a jak se Váš tým posunul.

A pokud se Vám článek líbil, tak dejte like, sdílejte a posuňte i ostatní ženy v jejich cestě k vysněnému podnikání.

S láskou

Alexandra

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.