Bilancování, předsevzetí – má to smysl? Takto ano!

Ke konci roku se na internetu pravidelně objevují dva druhy článků – jedny Vám tvrdí, že právě teď je nejen normální, ale v podstatě i nutné, zhodnotit právě uplynulý rok a vyvodit z něj důležité úkoly pro ten následující. Ty druhé naopak vyvracejí jakýkoliv smysl toho, co si každoročně povinně slibujeme a stejně nikdy nesplníme. Jak to vidím já? Někde mezi. Má to smysl, ale je velmi důležité, JAK to pojmete.

Konec roku je pro bilancování vhodný. Jak na to?

Konec roku je pro bilancování vhodný. Jak na to? Zdroj: pixabay.com

Ohlížet se, či nikoliv?

Co stalo se, nelze odestát, to je samozřejmě stará dobrá pravda. Ať už si vzpomenete na problémy, jež jste letos řešila doma, úspěšnou letní marketingovou kampaň, či naopak slibná jednání s klientem, která se nakonec bohužel nezúročila a v obchod neproměnila, nemůžete teď mávnout čarovnou hůlkou a změnit to, jak to dopadlo.

Přesto byste si takovou pomyslnou čarovnou hůlku ve své ruce měla uvědomit – jen se jí mává v čase dopředu. Vše, co jste v uplynulém roce zažila, Vám totiž může pomoci k větší promyšlenosti a správnosti Vašich příštích rozhodnutí a kroků. Nejde tedy o zbytečné ohlížení se zpět a nesmyslné hrabání se v minulosti, ale o naopak o užitečné poučení do budoucnosti.

Vše, co jste v uplynulém roce zažila, využijte na maximum!

Vše, co jste v uplynulém roce zažila, využijte na maximum! Zdroj: pixabay.com

Něco se Vám nepovedlo?

Nikdo není dokonalý a každý z nás občas dělá chyby. A dokonce, i když děláte vše správně, výsledek se zdařit nemusí, protože o něm rozhodují i jiné okolnosti, podmínky, či dokonce další lidé. Není tedy důležité, že za sebou v uplynulém roce máte i nějaký ten neúspěch, důležité je, co si z něho odnesete do toho příštího.

Zeptejte se sama sebe: co přesně se stalo, že to nevyšlo? Mohla jste něco udělat jinak? Nebo už dokonce víte přesně, co jste měla udělat jinak? Výborně! Pak to už do dalšího období přestaňte považovat za neúspěch, naopak. Pochvalte se!

Může se Vám to zdát jako bláznivý návrh, ale myslím ho zcela vážně. Sebemrskačství totiž ještě nikdy nikomu nepomohlo, na rozdíl od postoje, kdy každou takovou situaci vezmeme jako příležitost a důležitou zkušenost. Ty, jež si opatříme na vlastní kůži, nás koneckonců směrují nejlépe a nejsilněji.

To, že se něco nepodaří, je v pořádku. Důležité je se z toho poučit.

To, že se něco nepodaří, je v pořádku. Důležité je se z toho poučit. Zdroj: pixabay.com

Něco se Vám povedlo?

Věřím, že toho bylo v uplynulém roce jistě hodně. Zkuste si co nejvíce takových momentů připomenout, byť by to byly zdánlivé drobnosti. Každý sebemenší krůček, který jste udělala směrem ke svému úspěchu a spokojenosti, stejně jako ke štěstí jiných, si zaslouží, abyste si na něj teď vzpomněla. A nejen to. Odměňte se!

Způsob, jakým to uděláte, je jen na Vás. Ať už tou odměnou bude velká tabulka čokolády, wellness víkend, nebo nová kabelka, důležitý je pocit, který si z toho odnesete. Musíte se cítit spokojená a mít z toho upřímnou radost. „Jsem šikovná, zasloužila jsem si to!” jsou právě ta slova, která byste si u toho měla říci – a klidně nahlas! Získají tak na síle a vy si přece pochvalu zasloužíte – za to všechno, co se Vám v tomto roce povedlo, že?

Odměňte se po svém. Zasloužíte si to!

Odměňte se po svém. Zasloužíte si to! Zdroj: pixabay.com

Jaká si dát předsevzetí?

Zapomeňte na plané sliby sama sobě ohledně častějších návštěv posilovny a vzdání se svého oblíbeného vína či čokolády. Tedy, zapomeňte na ně, pokud to skutečně nepramení z Vás a není to Vaše skutečné vnitřní přání. My se společně podíváme na to, co byste si mohla či měla slíbit do příštího roku v oblasti Vašeho podnikání.

Rok 2018 je numerologicky dvojkou. Tedy to, co bylo v roce 2017 započato, by mělo úspěšně pokračovat. Tím však jakékoliv další teoretické předpoklady pro úspěch Vašeho podnikání v příštím roce končí. Vy přece víte, že to bude zásluha Vaší práce a bude záležet jen na Vašem úsilí, jakého úspěchu se Vám podaří dosáhnout.

Stanovte si konkrétní reálný cíl, abyste se mohla za rok zase pochválit.

Stanovte si konkrétní reálný cíl, abyste se mohla za rok zase pochválit. Zdroj: pixabay.com

Jak tedy na to, aby Vaše předsevzetí či plány do roku 2018 byly reálné? Zkuste převést Váš letošní výsledek do čísel. Podařilo se Vám zvýšit obrat Vaší firmy o 10 %? Získala jste o 100 zákazníků více? Snížila náklady u dodavatelů o 15 %? Výborně! Máte se tedy o co opřít.

Stanovte si jako cíl dalšího roku jednou tolik. Když víte, kolik jste toho zvládla letos, i to, jak jste toho dosáhla, a navíc jste se přece poučila z toho, co nevyšlo, a nebudete už v příštím roce stejné chyby opakovat, je logicky reálné dosáhnout minimálně dvojnásobného úspěchu v roce příštím!

Do nového roku vstupme společně a úspěšně!

Do nového roku vstupme společně a úspěšně! Zdroj: pixabay.com

Přeji Vám z celého srdce, aby Vaše podnikání v roce 2018 bylo úspěšné, abyste cítila, jak se Vaše sny čím dál více naplňují, a byla sama se svou prací spokojená. Všem svým čtenářkám přeji pevné zdraví a kdykoliv si nebudete na své cestě za štěstím a úspěchem vědět rady, neváhejte se na mne obrátit. Jsem na Vaší straně a jsem tu pro Vás.

Vaše Alexandra

Komentáře