3 největší změny v životě podnikatelky

Většina z Vás, mých čtenářek, vážně uvažuje o tom, že by chtěla podnikat, nebo už se do toho dokonce pustila. Snažím se Vás motivovat k tomu, abyste ten krok udělaly, osvobodily se a splnily si svůj sen. Ale Vy už mě znáte a víte, že Vám neslibuji jen jistý úspěch a peníze, naopak. Připomínám Vám i tu druhou stránku věci – co musíte znát, než se do podnikání pustíte, i jak na to, aby ten start byl co nejhladší.

Podnikání Vás změní. Co byste měla očekávat?

Podnikání Vás změní. Co byste měla očekávat? Zdroj: pixabay.com

Nyní se spolu podíváme na ty největší změny, které Vám takový krok do života přinese. Je jich samozřejmě mnoho a u každé z Vás to bude trochu jiné, ale jsou klíčové oblasti, v nichž zásadní změnu pocítí každá začínající podnikatelka. Je třeba je nejen očekávat, ale upřímně si i odpovědět:

Jsem na tyto změny připravena? Zvládnu to? Neodradí mě a neseberou mi vítr z plachet, tolik potřebný pro můj sebevědomý rozjezd?

  1. Jiný denní režim

Jako zaměstnanec máte více či méně pevně danou pracovní dobu, což předpokládá, že Vám v určitou chvíli „padla“ a Vy můžete pustit práci za hlavu a jdete domů. I když to na některých pozicích tak docela nejde a nosíte si „práci v hlavě“ sebou, stále se Váš čas dělí na pracovní a soukromý. Část dne jste zaměstnanec a zbytek matka, manželka, partnerka, či zkrátka žena se svými zálibami, zájmy a soukromými potřebami.

Že se to přece nezmění, když začnete podnikat? Ale ano, a jak!

Rozjezd podnikání je časově náročný. Připravte se na to!

Rozjezd podnikání je časově náročný. Připravte se na to! Zdroj: pixabay.com

Jedním z Vašich nejdůležitějších úkolů bude dosáhnout právě této rovnováhy a oddělit od podnikání čas, který skutečně věnujete svým blízkým a také sama sobě. To ale nečekejte na začátku! Než se Vám podnikání rozjede natolik, aby spolehlivě šlapalo i bez Vaší permanentní péče a přítomnosti, budete zkrátka podnikatelkou na 100 %.

Budík si na ráno nastavíte také, a dokonce dost možná ještě na dřívější dobu, než když jste vstávala do zaměstnání. Vracet se budete (pokud se nechystáte podnikat přímo z domova) nejspíš mnohem později a večery místo u televize budete trávit přípravami, plánováním, či dovzděláváním se v oblastech, ve kterých se ještě tolik nevyznáte, ale Vaše podnikání to vyžaduje. Víkend se stane ideálním časem, kdy můžete dohonit to, co jste přes nabitý týden nestihla.

Že Vás to neděsí a počítáte s tím? Skvěle, bod pro Vás.

Časem to bude mnohem lepší, většinou jde o prvních pár týdnů či měsíců, ale je dobře na to být připravena, abyste neztrácela energii a odhodlání a nepochybovala o svém rozhodnutí se do podnikání pustit.

  1. Velká zodpovědnost

Zase to slovo, které Vám připomínám tak často! Jistě, že podnikání je principiálně o svobodě, ale právě ta Vás nesmírně zavazuje.

Aby svoboda fungovala, musí jít ruku v ruce se zodpovědností.

To, že plně rozhodujete o sobě a své budoucnosti, znamená nejen fakt, že Vás už neúkoluje a nekontroluje přísný šéf, ale také že na jeho místo musí nastoupit ještě důslednější osoba – totiž Vy sama. Ne nadarmo se moje kniha jmenuje Sama sobě šéfem.

Držte kormidlo svého podnikání pevně ve svých rukou a nepolevujte!

Držte kormidlo svého podnikání pevně ve svých rukou a nepolevujte! Zdroj: pixabay.com

Vy sama si musíte jasně stanovit úkoly a zodpovědně je plnit. Nemůžete od ničeho utéct v polovině – nikdo to za Vás nedodělá. Nepostará se o to kolega, je to všechno jen na Vás. Vy musíte pojmenovat vše, co je třeba připravit/zařídit/vyrobit atp. – a buď to sama udělat, nebo dohlédnout na to, aby to správně vykonali Vaši zaměstnanci, máte-li je.

Vaším úkolem je, aby to šlapalo a firma se rozvíjela. Nemůžete už spoléhat na berličku v podobě zaměstnavatele, který Vám zajistí práci i plat. Teď je vše ve Vašich rukou a výsledek závisí jen na Vás.

Není čas na prokrastinaci či lenost, nemůžete si dovolit hodit se marod či úkoly dlouhodobě odkládat – ono se to totiž bez Vás odteď už nikdy samo nevyřeší. Je to Váš boj, Váš úkol, Vaše zodpovědnost.

Přijde Vám to samozřejmé? Super, jste na dobré cestě!

Vězte, že čím víc energie svému podnikání zodpovědně věnujete, tím víc se Vám to vrátí v podobě Vašeho úspěchu, spokojenosti i peněz.

  1. Širší záběr

Ano, i tohle už jste slyšela či četla mnohokrát. Že k otevření úspěšné cukrárny nestačí jen umět péct dorty. Že musíte zároveň rozumět i mnoha jiným oblastem podnikání: účetnictví a daním, pracovně-právním záležitostem i marketingu, a umět přitom zvládat psychologicky správně jednání se zákazníky i dodavateli, stejně jako racionalizaci nákladů či logistiky.

Budou se od Vás očekávat znalosti a orientace v mnoha oblastech podnikání.

Budou se od Vás očekávat znalosti a orientace v mnoha oblastech podnikání. Zdroj: pixbay.com

Samozřejmě si například na účetnictví můžete najmout externí pomoc. Dokonce to doporučuji, pokud se v něm necítíte jako ryba ve vodě, protože udělat chybu z neznalosti se může velmi nevyplatit a mohlo by to ohrozit budoucnost celého Vašeho podnikání. Stále ale budete muset znát alespoň základy toho, co se od Vás jako podnikatelky očekává, například co, kdy a v jaké formě musíte účetní dodat, či co vyžadovat od dodavatelů i zákazníků.

Týká se Vás EET? To musíte vědět Vy sama, včetně toho, co přesně to pro Vás znamená, a poučit a kontrolovat také ostatní osoby, které například přijdou do styku se zákazníkem. Jejich chyba je totiž ve výsledku Vaším průšvihem.

Budete-li mít zaměstnance na jakékoliv pozici, musí Vám být jasné, co přesně a jak má dělat, i když to sama neumíte. Je ale třeba, abyste dokázala zhodnotit, zda svou práci vykonává dobře.

Budete-li chtít investovat do marketingu rozumně, bude třeba se v něm sama vyznat, abyste si nenaběhla na služby agentur, které Vaše peníze investují bezhlavě a bez požadovaného efektu. Je to nepálí, jejich peníze to nejsou. Jsou Vaše, a tak byste si měla umět zkontrolovat, že jsou investované co nejefektivněji, i když je to v marketingu mnohdy loterie.

V moři byznysu se pohybují i žraloci, kteří prahnou po Vašich penězích. Nenechte se snadno obalamutit!

V moři byznysu se pohybují i žraloci, kteří prahnou po Vašich penězích. Nenechte se snadno obalamutit! Zdroj: pixabay.com

Nic z toho pro Vás není úplnou neznámou nebo strašákem? Výborně, jste připravena stát se dobru podnikatelkou.

Berte jako svou výhodu každou oblast, v níž se zorientujete či vzděláte. Bude se Vám to hodit i v běžném životě a Vaše podnikání to ochrání od neuvážených chyb a neefektivních investic.

Jak jsem psala už v úvodu, změn s sebou podnikání přináší nespočet. Jde tedy především o Váš postoj k nim – abyste je vítala a nelekla se jich. Abyste na ně byla připravena a uměla na ně správně zareagovat. A když se to nepovede napoprvé, nevěšte hlavu a zkuste to znovu. Tou největší změnou přece je, že teď je Váš život plně ve Vašich rukou.

Přeji Vám z celého srdce, abyste svého kroku nikdy nelitovala, i kdyby se všechno nepovedlo. Máte spoustu času poučit se, chyby napravit – a i to Vás ve výsledku posune ke kýženému úspěchu.

A jakou další změnu přineslo podnikání do Vašeho života, pokud už podnikáte? Napište mi Vaše zkušenosti do komentářů, moc se na ně těším!

S láskou,

Vaše Alexandra

Komentáře