Jak dostat náklady pod kontrolu

Peníze hýbou světem. A čím více vyděláme, tím více utrácíme. Se zvyšující se životní úrovní totiž rostou i naše nároky, a tak často nepřichází ta kýžená úleva, že už máme dostatečný příjem na to, abychom se nemusely ničeho obávat. Jedná se o přirozený vývoj, přesto je třeba mít výdaje co nejlépe pod kontrolou, abychom se v tom koloběhu neztratily. A v podnikání to platí dvojnásob.

Výdajů není třeba se bát, když je máte pod kontrolou.

Výdajů není třeba se bát, když je máte pod kontrolou. Zdroj: pixabay.com

Co je tedy tím tajemstvím, které udrží naše náklady na uzdě a dá nám pocit, že jsme za bezpečnou hranicí, kdy jsou zkrocené a nepřekvapí nás? Je to jednoduché – musíme s nimi počítat. A to doslova. Náklady, výdaje, závazky… je jedno, jak je budeme nazývat, je třeba s nimi počítat, důsledně je plánovat a hlavně si o nich mít co nejlepší přehled.

Vyplatí se to i běžném životě, ale chcete-li být úspěšné v podnikání, pak se to pro Vás musí stát naprostou nezbytností. Mít své sny a snažit se si je splnit, je samozřejmě dobře, ale mít pod kontrolou svá pravidelná vydání a zároveň počítat i s těmi výjimečnými, patří k základním nutným předpokladům správně vedeného byznysu.

Už dávno nenosíme u pasu měšce plné zlatých kousků, ani nemusíme měnit vejce za jablka. Máme své peníze pěkně na účtu, kde v teplíčku čekají, až je někomu za něco vyměníme bez toho, abychom se jich dotkly, abychom je vůbec viděly, expresně online, bezkontaktně.

Ve výsledku tak často prostě ztrácíme kontakt s finanční realitou, v níž jsou peníze něčím víc, než virtuálními čísly na našem účtu.

Virtuálně se utrácí snadněji.

Virtuálně se utrácí snadněji. Zdroj: pixabay.com

Na začátku naší cesty si je tedy opět musíme všechny přivlastnit, podívat se na ně a přijmout je za své. Všechny. Nejen ty pozitivní, neboli kladné položky, ale v neposlední řadě i ty záporné.

V souvislosti s výdaji si často vzpomenu na Lily, která v oblíbeném seriálu HIMYM (How I Met Your Mother) vytáhla svou krabici hanby, plnou kreditek. Vždycky, když měla splín, tak prostě nakupovala, a pak pod tíhou svých výčitek danou kreditku hodila do krabice, aby ji už neviděla.

To samozřejmě ve skutečném životě, natož v podnikání, není žádným východiskem. Naopak, nedívat se na své výdaje a předstírat, že neexistují, je ta nejhorší možná verze řešení finančních potíží. Je naopak třeba si svou krabici hanby přiznat a důkladně se probrat jejím obsahem.

 „Je rozdíl mezi tím být chudý a být bez peněz. Být bez peněz je dočasné, zatímco být chudý je věčné.“ Robert T. Kyiosaki, autor knihy Chudý táta, bohatý táta

A protože se také říká, že čas jsou peníze, pojďme tedy bez otálení na první krok, potřebný k získání co největší svobody v rámci naší finanční situace.

1) Své výdaje nikam neschovávejte, naopak: mějte je pěkně černé na bílém.

Jak už jsme si řekly, není třeba se za své výdaje stydět. Každý je máme a každý s nimi musíme pracovat. Důležité je hlavně být si jich vědom – teprve pak se totiž můžete rozhodovat, zda je takové vydání nutné, či je možné je snížit, případně se mu zcela vyhnout.

To, co známe, nás neděsí – s tím můžeme pracovat.

Nejdříve je třeba si vytvořit přehled příjmů a výdajů, ze kterého nám už za chvíli bude jasné, jak na tom jsme.

Mít přehled je první klíč k úspěchu.

Mít přehled je první klíč k úspěchu. Zdroj: pexels.com

Věděly jste například, že několik šablon, které si můžete vybrat, když otevíráte nový dokument v MS Excel, se věnuje právě výdajům či rozpočtům? Když se na ně podíváte blíže, spatříte velké množství kolonek, roztříděných podle druhu – a to příjmových i výdajových. Vy si z nich jednoduše vyberete ty, které se Vás týkají.

Takové tabulky si samozřejmě připravte hned dvě, zvlášť pro své soukromé i podnikatelské finance a své příjmy i výdaje důsledně rozlišujte. Budete-li si je připravovat v Excelu, stačí je vést jako dvě samostatné záložky jednoho souboru.

„Pokud si přeješ změnit své finanční zvyklosti, prostě je změň. Nepřestávej analyzovat a ptát se proč nebo jak. Prostě je změň.“ – Suze Orman, finanční poradkyně, spisovatelka

2) Nepodceňujte ani malé výdaje

Když už se rozhodnete své finance zkrotit, je nutné si do nákladů i příjmů důsledně zapisovat zcela všechno. I drobnosti, jako je třeba káva na pumpě, čokoláda pro kamarádku, nebo časopis, mohou ve výsledku tvořit nezanedbatelnou částku. Prostě pište opravdu všechno. Nepodvádějte samu sebe – chcete přece získat skutečný přehled, a tak především buďte sama k sobě upřímná.

Pokud se bojíte, že si vše nebudete pamatovat, můžete si prostě pořídit malou peněženku na drobné, do které si budete schovávat účtenky, nebo notýsek na zapisování, nebo ještě lépe chytrou aplikaci, o které se zmíníme v dalším bodu. Nebojte se, brzy se naučíte dělat to automaticky.

I malé částky mohou ve výsledném součtu překvapit.

I malé částky mohou ve výsledném součtu překvapit. Zdroj: pixabay.com

Mohu Vám s poměrně vysokou pravděpodobností úspěchu slíbit, že hned po prvním měsíci, po který si budete zapisovat i ty maličkosti, Vás s největší pravděpodobností překvapí právě výsledná částka, jakou jste utratily za drobné položky, které jste původně vůbec neřešily.

Osobně jsem například nedávno konsternovaně koukala na položku tarifu svého mobilního telefonu, kde jsem platila například i aplikaci na poslouchání hudby, kterou nevyužívám, ovšem po prvních měsících zdarma mi byla automaticky účtována, stejně jako zbytečně vysoký limit mobilních dat, přestože se většinu času pohybuji v prostorách, pokrytých wi-fi připojením, takže jsem je ve skutečnosti nikdy nedokázala vyčerpat. Snížením na tarif, který je pro mě zcela dostatečný a nijak mne nelimituje v mých potřebách, přitom nyní ušetřím každý měsíc téměř 500 Kč.

Zdá se Vám to jako poměrně zanedbatelná částka? To je přece ale pouze jeden z mých výdajů! Dostanu-li je pod kontrolu všechny, celková suma může snadno vyšplhat do mnohem zajímavějších čísel.

„Většina lidí si neplánuje selhání; selhávají v tom, že neplánují vůbec.“  John L. Beckley, americký spisovatel a byznysmen

 3) Buďte smart a jděte na to chytře

Jak už jsem se zmínila, existují i moderní pomůcky, které Vám kontrolu Vašich výdajů usnadní. Jedná se o různé aplikace pro smartphony či tablety.

Z těch nejznámějších je to americká Wallet a v českých luzích a hájích velmi oblíbené Spendee, či o něco méně známé Moje finance. Všechny si do svého telefonu nainstalujete zdarma a můžete hned začít se zapisováním.

Aplikace Vám nejen bude sloužit místo zápisníčků, ale zobrazí Vám i výsledné statistiky, za co utrácíte nejvíce, koláčové grafy a některé dokonce umožňují i nastavit si v určité sekci Vámi předem stanovený limit, s tím, že Vás následně upozorní, že jste jej překročila. Skvělá je na to například aplikace Spending, kterou si také můžete do svého mobilu stáhnout zcela zdarma.

Existují různé nástroje, které Vám mohou pomoci.

Existují různé nástroje, které Vám mohou pomoci. Zdroj: pexels.com

A co s tím vším, když už to budete mít pod svou kontrolou, nakonec máte udělat?

Věřte, že jakmile například zjistíte, že měsíčně věnujete čtyřmístnou částku na výdaje, které jste si mohla odpustit, příště si takové nákupy odpustíte a tato částka Vám buď zůstane na něco, co více potřebujete nebo chcete, případně si dokonce ušetříte na horší časy či nečekané výdaje.

Jednoduše, jakmile místo jakékoliv krabice hanby budete najednou mít přehled o tom, kam Vaše výdaje jdou, věřte, že každou korunu investujete mnohem rozumněji – a to neznamená, že příště kamarádce tu čokoládu nepřinesete. Budete ale mnohem lépe vědět, že Vám to nebude jinde chybět.

„Soustřeďte se na to, kam chcete jít, nikoli na to, čeho se bojíte.“ Anthony Robbins, spisovatel

 Všechny trumfy budete mít ve svých rukou. Budete vědět, že sledovat své náklady je základ úspěchu, ani ten nejmenší výdaj Vám neproteče bez Vašeho vědomí, a navíc díky chytrým technologiím uvidíte, jak se jednotlivé částky ve výsledku promítají do Vašeho úspěšného zvládání osobních i firemních financí.

A jak Vy udržujete své výdaje na uzdě? Svěřte se mi v diskusi pod článkem, a pokud se Vám článek líbil, sdílejte jej dál. Já se na Vás budu těšit zase příště.

Vaše Alexandra

Komentáře