5 tipů, jak skloubit podnikání a rodinu

Mnoho z Vás i mých klientek ten problém řeší. Často začíná už v momentě, kdy se rozmýšlíte, zda se vůbec do podnikání pouštět. Strach z nezvládnutí jedné z rolí matka/manželka a úspěšná podnikatelka by ale neměl být tím, co Vás od smělého vkročení do spokojené budoucnosti odradí. Existuje spousta žen, které to zvládly před Vámi, zvládnete to i Vy. Stačí znát pár fíglů…

Mnoho žen se skloubení péče o rodinu a vlastního podnikání obává. Zbytečně.

Mnoho žen se skloubení péče o rodinu a vlastního podnikání obává. Zbytečně.

Děti, které vyrůstají v podnikatelském prostředí, nemusí být nutně zanedbávané či nešťastné. Oproti jiným mohou naopak do života dostat spoustu užitečných návyků a vzorů. Záleží na tom, jak pevně dokázali jejich rodiče nastavit pravidla hry. Ta jsou pro úspěšné zvládnutí situace klíčová.

Stojíte-li před otázkou, jak si uspořádat život tak, aby ani Vaše rodina ani firma netrpěly, je velmi důležité stanovit si pravidla a priority předem. Pokud však už jedete na rozjetém kolotoči a pomalu Vás to semílá, rozhodně neuděláte chybu, když si řeknete DOST! a pokusíte se je do svého režimu zapojit nově.

Na co především byste měla myslet?

TIP č. 1: Společně si stanovte priority

Pojmenujte si, co je pro Vás důležité a co byste ani v budoucnu nechtěla zanedbávat. Do diskuze zapojte i svého partnera a případně starší děti. Pokud máte či plánujete malé děti, zkuste situaci vnímat i jejich očima a uvést „jejich” požadavky.

Na seznamu se shodněte a mějte ho před očima na viditelném místě. Kdykoliv si nebudete jistá, jaké činnosti dát v dané chvíli přednost, zkontrolujte ho. Pomůže Vám učinit správné rozhodnutí. Naučte se od sebe odlišovat důležité a nedůležité, co skutečně hoří a co chvíli počká. Domov nedělá dokonale uklizená domácnost, ale pohoda a láskyplná atmosféra.

Určit si priority je první důležitý krok, který musíte učinit. Usnadní Vám později rozhodování.

Určit si priority je první důležitý krok, který musíte učinit. Usnadní Vám později rozhodování.

TIP č. 2: Zapojte i ostatní

Využijte kapacity dalších členů rodiny i širšího okolí. U partnera je to automatický předpoklad, neměla byste se cítit provinile, pokud od něj očekáváte, že Vám s péčí o dítě/děti pomůže. Je rodičem právě tak jako Vy, takže řešíte společnou povinnost. Napište si rozvrh – bude-li partner vědět, že každý čtvrtek odpoledne hlídá děti on, nebudete muset čelit situaci, kdy si na daný den domluví posezení s kamarády.

Mnohdy kromě babiček lze využít i kamarádky či sousedky. Samozřejmě musíte vzít v úvahu jejich vlastní ochotu, ale odpoledne strávené s dětmi na hřišti může být pro spoustu lidí za odměnu, nikoliv za trest.

Zjistěte si ve svém okolí, kdo by takový program dne uvítal, možná budete překvapena. Ideální je výměnný obchod s kamarádkou, která má podobně staré děti. Jednou pohlídá všechny ona, jindy Vy. Nejen, že získáte volný čas, ale děti se ve společnosti naučí důležitým sociálním dovednostem a snadněji zabaví. Pro dítě je pestrost podnětů velmi užitečná.

Nechat tatínka pečovat o děti je přirozené a navíc to utuží i jejich vzájemné vztahy.

Nechat tatínka pečovat o děti je přirozené a navíc to utuží i jejich vzájemné vztahy.

TIP č. 3: Ani u práce z domova nezapomínejte na pravidla

Tomuto tématu jsem se podrobněji věnovala už v článku Úskalí práce z domova – na co si dát pozor. Někteří lidé doma propadají workoholismu, jiní prokrastinují. Vyhnout se tomu přitom dá velmi snadno – musíte si najít vhodné místo a čas, kde a kdy jste prostě „v práci”. Na tom místě a v tu chvíli nebudete dělat nic než pracovat, a naopak, v jiném čase a jinde doma se práci věnovat nebudete.

Pomoci Vám mohou také šikovné triky ve formě rituálů – „pracovní” oblečení, speciální hrnek na kávu apod. Kdykoliv je budete mít na sobě či před sebou, automaticky se hodíte do pracovního módu. Je také důležité, aby tato pravidla znali ostatní a věděli, že když sedíte ve svém pracovním koutku, či máte oblečeno pracovní tričko, nemají Vás rušit.

Práce z domova má výhodu velké flexibility – můžete si pracovní čas rozdělit do několika úseků v závislosti na režimu dne Vašich blízkých. Pracovat například dopoledne, odpoledne se věnovat partnerovi a dětem, a v práci pokračovat, až ratolesti usnou.

Důsledně rozlišujte, kdy pracujete a kdy se staráte o rodinu.

Důsledně rozlišujte, kdy pracujete a kdy se staráte o rodinu.

TIP č. 4: Soustřeďte se na danou činnost

To, čemu jste se právě rozhodla věnovat, dělejte naplno. Neustálé odbíhání od vyřizování pracovní korespondence k dětem neprospívá ani jednomu. Paradoxně mohou být lepšími rodiči ti více zaměstnaní, protože když už si vyhradí čas na své děti, skutečně se jim naplno věnují. V tomto případě je samozřejmě kvalita vysoko nad kvantitou.

Co myslíte, že je pro děti prospěšnější – celý den, kdy je někdo pouze hlídá a přitom dělá milion dalších věcí, nebo dvě hodiny, kdy si s nimi skutečně sedne, aktivně povídá a hraje? Vnímejte, co je baví a co dělají rádi – za takto společně strávené chvíle Vám budou mnohem vděčnější.

Důsledně oddělujte práci a rodinu. Když trávíte čas s dětmi, nepracujte, a dodržujte své slovo, když si naplánujete nějakou společnou aktivitu. Zapište si výlet do diáře a vnímejte ho stejně závazně jako obchodní schůzku s klientem.

V běžném dni pak zkuste místo: „Teď nemůžu, pracuju,” říkat raději: „Hned, jak to dodělám, si s tebou půjdu hrát.” Ani děti pak nebudou vnímat Vaši práci jako konkurenci, která jim Vás krade.

V čase pro děti věnujte pozornost pouze jim. Na práci zapomeňte.

V čase pro děti věnujte pozornost pouze jim. Na práci zapomeňte.

TIP č. 5: Buďte vyrovnanou a spokojenou ženou

Dělejte všechno pro to, abyste se mohla průběžně chválit za to, jak se Vám daří své plány plnit. Spokojená maminka a manželka je totiž základem rodiny. Nastavte si režim tak, aby Vám vyhovoval a nebyla jste z něj po delší době unavená či frustrovaná. Nezapomínejte na koníčky a přátele, ale také sama na sebe. I zdravá výživa a pohyb Vám pomohou cítit se dobře.

Respektujte individuální potřeby své i ostatních členů rodiny. Neexistuje žádný ideální návod, jak Vaši situaci zvládnout – poslouchejte svou intuici a objevte ho v sobě. V některých rodinách funguje nejlépe, když je na mateřské otec, v jiné se oba střídají nebo doma zůstává naplno matka. Někdo si striktně zakazuje nosit práci domů, jinému funguje lépe, když si večer v klidu vyřídí pracovní maily.  Nehledejte poučky, kolik hodin denně máte ideálně pracovat a kolik věnovat rodině. Naslouchejte sama sobě a nastavte si to tak, jak to vyhovuje právě Vám, abyste se cítila komfortně a spokojeně.

Naslouchejte sama sobě a svým potřebám. Zapomeňte na obecná pravidla. Jde o Vás a Vaši rodinu.

Naslouchejte sama sobě a svým potřebám. Zapomeňte na obecná pravidla. Jde o Vás a Vaši rodinu.

Jakmile si pravidla nastavíte, odpadnou Vám nepříjemná rozhodování narychlo, co teď. Samozřejmě s věkem dětí i různými jinými okolnostmi může přijít potřeba je přehodnotit a systém přenastavit. To, že funguje, poznáte na spokojených tvářích svého okolí. Jakmile se okolo Vás začne hromadit stres, zamyslete se v klidu nad tím, kde je třeba udělat nějakou změnu.

Uvidíte, že na Vás rodina nakonec bude pyšná, jak skvěle jste své role zvládla skloubit. Odpustí Vám i to, když v hubenějších letech nebude na dovolenou u moře a místo toho si společný čas užijete pod stanem v Čechách. Jde přece především o to, jak ten čas strávit kvalitně a vytvořit si tak šťastné vzpomínky na celý život.

A podnikání Vám v tom rozhodně nemusí být žádnou překážkou – naopak Vám může umožnit komfort individuálního plánování. Jen ho využít!

Přeji Vám všem, ať se Vám podaří najít harmonii v tom, co děláte a sama považujete za nutné k dosažení Vašeho štěstí. Ráda se od Vás dozvím, jak se Vám to podařilo.

Vaše Alex

Komentáře